Počet pohřešovaných po sesuvu půdy v japonském Atami vystoupil na 113

Na více než 100 vystoupil počet pohřešovaných po sobotním sesuvu půdy, který zavalil japonské letovisko Atami. Zatím jsou potvrzeny tři smrtelné oběti neštěstí, které následovalo po několikadenních přívalových deštích, informoval v pondělí zpravodajský server The Guardian.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sesuv půdy v japonském Atami. | Foto: Kyodo News | Zdroj: Reuters

Oficiální činitelé původně uváděli, že se pohřešují dvě desítky lidí, ale v pondělí tento počet zvýšili na 113. Atami je turistické středisko známé svými horkými prameny, které leží asi 90 kilometrů jihozápadně od Tokia. Zjišťování počtu pohřešovaných úřadům komplikuje skutečnost, že tam řada lidí jezdí pouze na víkendy či na dovolenou.

Na místě neštěstí pokračuje pátrání po obětech i možných přeživších. Do hledání se zapojila policie, hasiči i vojáci. Zachránit se zatím podařilo 23 lidí, oznámily úřady prefektury Šizuoka, kde Atami leží.

Před sesuvem půdy v této prefektuře napršelo za 24 hodin stejné množství srážek, jaké jindy napadá za celý červenec. Voda strhla na několika místech záplavu bahna a kamení z horských svahů, které v sobotu ráno zasypalo město a zničilo asi 130 budov.

Velká část Japonska nyní zažívá období dešťů, které často vyvolávají záplavy a sesuvy půdy. Sesuvy se objevily nejméně na osmi místech Japonska. Tento jev podle vědců zesiluje vlivem klimatických změn, protože teplejší ovzduší je nasyceno více vlhkostí, čímž stoupá riziko a intenzita extrémních průtrží. V roce 2018 si záplavy na západě Japonska vyžádaly více než 200 životů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme