Japonsko bude do 30 let bezjaderné. Zužitkuje obnovitelné i fosilní zdroje

Japonsko se do třiceti let vzdá jaderné energie. Informuje o tom list Majniči Šimbun odvolávající se na vládní zdroje. Kabinet premiéra Jošihika Nody chce o nové energetické koncepci rozhodnout tento víkend.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonská jaderná elektrárna Ohi

Japonská jaderná elektrárna Ohi | Zdroj: ČTK

Před jadernou havárií ve Fukušimě Japonsko vyrábělo v nukleárních reaktorech třetinu elektrické energie a plánovalo tento podíl zvýšit až na procent.

Po havárii ve Fukušimě vloni v březnu byly všechny japonské atomové elektrárny podrobeny bezpečnostním zkouškám. Začátkem května letošního roku pak byl kvůli údržbě odstaven i poslední z celkem 54 reaktorů a Japonsko se bez energie z jádra ocitlo vůbec poprvé od roku 1970.

Od července sice opět začala fungovat jaderná elektrárna v Ohi, budoucnost ale podle tokijské vlády patří energetickému mixu, který, jak uvádí list Majniči Šimbun, s jádrem nepočítá.

Japonsko chce naopak více podporovat obnovitelné zdroje a zároveň snižovat závislost na strategických surovinách dovážených z Blízkého východu.

Robert Mikoláš, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme