Japonsko bude mít nového premiéra. Naoto Kan funkci opouští

Japonský premiér Naoto Kan na svůj post rezignuje. Jeho popularita výrazně klesla po březnových přírodních katastrofách, které zemi zasáhly. Rezignace se očekávala. Vytýká se mu hlavně to, že se po březnové živelní pohromě neprojevil jako vůdce, že si dal na čas, než se k tomu, co se stalo, sám vyjádřil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér Naoto Kan

Japonský premiér Naoto Kan | Zdroj: Reuters

Podle japanologa Davida Labuse to ale není jediný důvod Kanova odchodu. Nedokázal si totiž udržet podporu veřejnosti, médií ani vlastní strany:

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Japonsku mluvil na Radiožurnálu japanolog David Labus

„V Japonsku se premiérství chápe trochu jinak. Střídání premiérů se tak nevnímá tak výrazně jako v Evropě nebo ve Spojených státech. Japonský šéf nemá o tolik přečnívat své spolupracovníky, ale má mobilizovat jejich veškerý potenciál, aktivizovat okolí a tak prosadit svoje vize. Naoto Kan byl kritizován hlavně za to, že to byl takový vlk samotář. Nedokázal si získat podporu médií ani vlastní byrokracie. Nakonec ztratil podporu i své vlastní strany.“

Zemětřesení udeřilo 11. března, po něm přišla tsunami. Během živelní pohromy, která zasáhla severovýchod země, zahynulo více než 15 tisíc lidí, 4500 dalších se pohřešují. Tsunami způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Od března žije asi 80 tisíc lidí z postižených oblastí ještě stále v evakuačních centrech.
Domů se hned tak nevrátí, vláda tento týden vůbec poprvé připustila, že oblast kolem elektrárny Fukušima zřejmě bude uzavřená desítky let.

Naoto Kan dnes připomněl, že splnil, co slíbil. Už v červnu řekl, že rezignuje, jakmile parlamentem projdou důležité zákony týkající se státního rozpočtu a obnovitelných energií, což se stalo. 2. června jen díky slibu, že odstoupí, ustál hlasování o nedůvěře.

Vládnoucí Demokratická strana by měla volit nové vedení v pondělí. Naoto Kan, ještě stále premiér, už předevčírem připravil členy své vlády na to, že oficiální demise kabinetu, která odchod premiéra nezbytně provází, bude v úterý. A v úterý by pak toho nového předsedu japonských Demokratů měl schválit parlament jako nového premiéra - za posledních pět let už šestého. Posledních pět japonských premiérů včetně Kana se ve funkci udrželo zhruba jen rok - Kan 15 měsíců. Předtím se podařilo Džuničirovi Koizumimu udržet u moci skoro pět a půl roku, od roku 2001 do roku 2006.

Zájem nastoupit po Kanovi mají hlavně bývalý ministr zahraničí Sidži Maehara, ten má podle zpravodajů velkou podporu, a dosavadní ministr financí Jošihiko Noda. Podle agentury Reuters by mohl být dalším kandidátem ministr obchodu Banri Kajeda, ten má podporu Ičira Ozavy, vůdce nejsilnější frakce v Demokratické straně. Ozavovi sice pozastavili členství kvůli skandálu kolem financování strany, ale vliv stále má. Kajeda už dříve uvedl, že by se měla zlepšit opatření v rámci jaderné bezpečnosti. Řekl také, že úvahy premiéra Kana o budoucím omezení jaderné energetiky jsou předčasné a že je třeba o tom debatovat. A dalším kandidátem by mohl být ministr zemědělství Mičihiko Kano.

Kanova nástupce v čele nové vlády čekají nelehké úkoly. Stále jsou tu důsledky březnového zemětřesení a tsunami, obnova postižených oblastí, nejrozsáhlejší od druhé světové války. Další problém je řešení jaderné krize, jakou představuje havárie v elektrárně Fukušima. Z tamních poškozených reaktorů podle BBC stále uniká radiace. A pak jsou tu pochopitelně ekonomické problémy. Nový premiér bude muset přesvědčit trhy, že Japonsko je schopné poradit si z obrovským dluhem.

Helena Berková, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme