Japonsko budeme chránit i jadernými zbraněmi, zní po severokorejském testu z Washingtonu

Spojené státy jsou připraveny dostát svým závazkům bránit Japonsko, a to i za použití jaderných zbraní. Tokiu to sdělil poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Herbert McMaster, uvedla agentura Reuters. McMaster prohlášení učinil poté, co dnes KLDR provedla pokusný nukleární výbuch. Severokorejský test odsoudily i další země včetně Jižní Koreje, Ruska nebo Číny.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský lídr Kim Čong-un u přehlídky zbraní | Zdroj: Reuters, Reuters

Japonsko má s USA uzavřenou spojeneckou smlouvu, ve které Spojené státy ostrovní zemi zaručují ochranu. Washington v minulosti poskytl Tokiu opakovaná ujištění, že na případný útok na Japonsko mohou USA odpovědět i jadernými zbraněmi.

Severní Korea ohlásila úspěšnou zkoušku vodíkové bomby. Soul žádá tvrdý trest

Číst článek

Premiér Šinzó Abe prohlásil ještě před vyhodnocením otřesů, že jaderný pokus by byl naprosto nepřijatelný. „Pokud Severní Korea skutečně otestovala jadernou bombu, je to naprosto nepřijatelné a my budeme muset důrazně protestovat. Národní rada bezpečnosti sbírá a analyzuje jakékoliv informace, které s incidentem souvisí,“ prohlásil.

Testování vodíkové bomby odsoudila i Jižní Korea. Podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina musí být Severní Korea za jaderný test tvrdě potrestána. Mun také žádá další mezinárodní izolaci KLDR a uvalení nových sankcí ze strany Rady bezpečnosti OSN, kterou chce Soul kvůli incidentu urychleně svolat. Proti chování Pchjongjangu se ohradila také Čína, která je tradičním spojencem Severní Koreje.

Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo Severní Koreu, aby své nesprávné kroky zastavila. Rovněž uvedlo, že se proto akcím Pchjongjangu rázně staví, nesouhlasí s nimi a rozhodně je odsuzuje. Peking také doporučil KLDR, aby se podřídil usnesením Rady bezpečnosti.

Test vyprovokovaly Spojené státy, tvrdí Rusko

Podle ruského ministerstva zahraničí je severokorejský test dalším projevem neochoty podrobit se rezolucím Rady bezpečnosti a mezinárodnímu právu. V prohlášení se uvádí, že severokorejské vedení akcemi, jejichž smyslem je narušit globální trend nešíření jaderných zbraní, závažným způsobem ohrožuje mír a bezpečnost na Korejském poloostrově a v celé oblasti.

Severokorejský lídr Kim Čong-un během vysílání státní televize | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Senátor Franc Klincevič z bezpečnostního výboru horní komory ruského parlamentu uvedl, že vodíková bomba v rukách Severokorejců vyvolává velmi silné znepokojení, ale občany Ruska neohrožuje. Jaderné testy jsou nepřijatelné a nebezpečné, ale je to odpověď na provokace Spojených států a jejich spojenců v regionu, kteří na Severní Koreu vyvíjejí hrubý nátlak, řekl Klincevič agentuře Interfax. Senátor z provokací obvinil jak Pchjongjang, tak Washington a Soul a vyzval k obnovení mezinárodních rozhovorů o severokorejském jaderném programu.

Test důrazně odsoudil také francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten vyzval svět, aby na krok KLDR "zareagoval co nejdůrazněji". Test označil za "novou provokaci" a považuje za nezbytné přimět KLDR vrátit se k dialogu a vzdát se jaderného programu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zkoušku považuje za krajně politováníhodnou.

Testy radioaktivity

Facka do tváře? Severokorejský přelet nad Japonskem může vzpružit premiéra Abeho

Číst článek

Sousedé KLDR po severokorejském jaderném testu provádějí měření radioaktivity. Rusko již mezitím oznámilo, že situace na Dálném východě je v normě a že lidem žádné nebezpečí nehrozí. Severokorejská televize v oficiálním prohlášení sdělila, že po úspěšné zkoušce termojaderné nálože do ovzduší neunikla žádná radiace.

Čínský úřad pro jadernou bezpečnost ohlásil, že u hranic sleduje hodnoty radiace, vlastní měření vedou také Rusko a Japonsko s Koreou. CNN oznámila, že rovněž Spojené státy vyslaly své letouny WC-135, které jsou uzpůsobeny k měření hodnot radiace v ovzduší. Američané mají rovněž v oblasti pozemní stanice, které k monitorování radiační situace používají.

Radioaktivní látky uvolněné do vzduchu mohou podle médií poskytnout odborníkům klíčové podrobnosti o explozi a o použité bombě. Předběžně se odhaduje, že nálož měla sílu asi 100 kilotun TNT.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme