Japonsko čeká až 10 000 obětí. Problémy mají další reaktory

Počet obětí ničivého zemětřesení a tsunami, které zasáhlo severovýchod Japonska by mohl stoupnout až na deset tisíc. V japonské televizi NHK to uvedl jeden z policejních úředníků. Zatím jsou ale potvrzených téměř 2000 mrtvých, další desetitisíce jsou pohřešovány. Hrozbu stále představují japonské jaderné reaktory. Poté, co došlo k explozi a následnému úniku radiace v jaderné elektrárně Fukušima 1, mají problémy další dva reaktory.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko po zemětřesení

Japonsko po zemětřesení | Zdroj: Reuters

Tamní Meteorologická agentura navíc opravila naměřené hodnoty. Údaje o síle zemětřesení zvýšila o dvě desetiny na 9 stupňů Richterovy škály. To znamená, že patří k nejsilnějším naměřeným živelním katastrofám na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Japonsku mluvil krátce před sedmou hodinou na Radiožurnálu ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý

V Japonsku už pomáhají specialisté z Jižní Koreje, do země také přijíždí 150členný tým ze Spojených států, k japonským břehům už dorazila i americká letadlová loď USS Ronald Reagan.

Plavidla, včetně obojživelných pomáhají při evakuaci a slouží také jako základna pro vrtulníky potřebující doplňovat palivo. Zničená města a vesnice prohledávají desetitisíce japonských vojáků, vlna tsunami v nejhůře zasažených oblastech totiž dosáhla až výše třetího patra a doslova smetla tisíce domů.

Evakuováno už bylo na 300 tisíc lidí, včetně obyvatel žijících v okolí jaderné elektrárny ve Fukušimě, kde zhruba 160 z nich bylo podle úřadů vystaveno záření. Problémy v jedné ze dvou postižených jaderných elektráren stále přetrvávají. Kvůli přehřívání totiž zaměstnanci ve Fukušimě museli vypustit trochu páry z reaktoru číslo 3. Zároveň ho kvůli snížení teploty neustále zalévají vodou.

„V televizi vystoupil hlavní tajemník vlády Edano, který potvrdil, že při pracích, které mají pomoci snížit tlak v reaktoru, tedy otevření parního ventilu a přidání kyselé směsi bóru, čímž bylo zahájeno ochlazování reaktoru, uniklo do ovzduší velmi malé množství radioaktivity. Tajemník zdůraznil, že se jedná o malé množství, které nepředstavuje bezprostřední nebezpečí pro populaci,“ uvedl krátce před sedmou hodinou ranní na Radiožurnálu ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý.

„Všechny tři bloky elektrárny Fukušima mají zajištěn přívod elektrického proudu, což byla včera hlavní potíž. Zajistit energii pro čerpadla chladicích systémů. Situace se tak zlepšila. Nicméně trvají tam problémy se zajištěním kontinuálního chlazení aktivní zóny reaktoru. Tím pádem se musí čas od času přistupovat k odtlakování ochranné obálky,“ říká Dana Drábová, ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v japonských jaderných elektrárnách mluvila v Ranním interview Dana Drábová, ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

„Radiace stoupla zejména poté, co na bloku 1 došlo k výbuchu vodíku. Stoupla na tisíci až desetitisícinásobek normálních hodnot. Zní to sice hrozně, ale ani tyto hodnoty nejsou nijak zvlášť velké a třeba v přírodě se s nimi můžeme běžně setkat. Hodnoty ukazují na to, že situace tam není příjemná, nicméně nikoho přímo neohrožují. To, že japonské úřady přistoupily k evakuaci obyvatel z dvacetikilometrového ochranného pásma je pro ochranu obyvatel zatím více než dostatečné,“ dodává Drábová.

Pomáhá 100 tisíc vojáků

„Musíte vyvinout maximální úsilí při evakuaci obyvatel, kteří jsou odříznutí od okolního světa,“ vyzval všechny odpovědné pracovníky a záchranáře premiér Naoto Kan, který zmobilizoval dalších 50 tisíc vojáků, v současnosti jich je tak do odstraňování následků zemětřesení a následné vlny tsunami zapojeno už 100 tisíc.

Následkem katastrofy také na některých místech vypukly požáry, jen v prefektuře Miyagi stále hoří nejméně na třech místech a v jednom případě už plameny zachvátily plochu širokou jeden kilometr. Podle tokijského Informačního centra o zemětřesení je rozsah katastrofy tak obrovský i proto, že energie byla tentokrát 180krát vyšší než při zemětřesení v Kobe v roce 1995, kdy zemřelo 6500 lidí a zraněno dalších 44 000.

Úřady uvádějí, že přívalová vlna totálně zničila nebo poškodila na 12 250 obytných domů a dalších budov. Milion domácností neměl pitnou vodu. Bez elektřiny bylo téměř 6 milionů domácností.

Robert Mikoláš, Lubica Bergmanová, Jan Piroch, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme