Japonsko chce recyklovat jaderný odpad z Fukušimy

Necelý rok po březnové katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima Japonci stále řeší, jak posílit v zemi jadernou bezpečnost. Předpisy o ní jsou údajně zastaralé a nesplňují světové standardy. Japonci také neví, kde skladovat svůj vysoce radioaktivní odpad. Odborníci zvažují jeho recyklaci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Fukušima

Jaderná elektrárna Fukušima | Zdroj: ČTK

Japonci od havárie ve Fukušimě zpřísňují ochranu a kontrolují bezpečnost v jednotlivých jaderných zařízeních. V současnosti v Japonsku z 54 jaderných reaktorů fungují pouze dva. Ostatní procházejí bezpečnostními kontrolami. Čtyři fukušimské pak byly odstaveny zcela a stejně tak i jeden v Hamaoce.

Japonská vláda chce také změnit svou bezpečnostní politiku. Kontroloři, kteří bezpečnost japonských elektráren monitorují, by pak měli být nově na politicích nezávislým orgánem.

O potřebných změnách dnes v parlamentu hovořil i šéf nezávislé vyšetřovací komise fukušimské havárie Kiyoshi Kurokawa:

Přehrát

00:00 / 00:00

Japonsko řeší posílení jaderné bezpečnosti. O tématu jsme na Rádiu Česko mluvili s asijskou zpravodajkou ČRo Kateřinou Procházkovou.

„Jak jsme po fukušimské havárii zjistili, v Japonsku je potřeba zlepšit bezpečnostní standardy a vytvořit kontrolní orgány nezávislé na politicích. Potřebujeme také nové transparentní vyšetřovací týmy, kterým budou důvěřovat Japonci i svět."

Japonci po katastrofě kritizovali vládu za to, že veřejnost dostatečně neinformovala o tom, co se stalo. Premiéra Naota Kana a jeho kabinet to dokonce stálo funkce. Podle asijské zpravodajky ČRo Kateřiny Procházkové je veřejnost kritická i vůči současné japonské vládě.

Podle posledního průzkumu nevěří současným politikům až 75 procent Japonců. Důvěru nemá už ani firma Areva, která do Fukušimy dodala reaktory.

Recyklace jaderného odpadu

Japonská vláda ale řeší nejen co dál s jadernými elektrárnami, ale také co dělat s nukleárním odpadem. Přes 1800 tun radioaktivního odpadu je totiž stále uloženo v areálu zničené Fukušimy. Experti upozorňují, že toto skladování je nebezpečné.

Japonci proto uvažují o vystavění závodu, kde by se měly vyhořelé palivové tyče recyklovat. Nový závod na recyklaci Rokkasho by měl začít fungovat v říjnu. Podle kritiků je ale na jeho stavbu příliš pozdě. Samotná recyklace je pak také velmi drahá.

Martina Mašková, Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme