Peking požaduje od Tokia kompenzace za vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy. Japonsko odmítá

Čína požaduje po Japonsku kompenzace za potenciální ekonomickou újmu kvůli vypouštění radioaktivní vody z poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Agentuře Kjódó to v úterý sdělilo několik diplomatických zdrojů. Japonsko podle nich návrh odmítlo s tím, že proces vypouštění je podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v souladu s bezpečnostními standardy.

Peking/Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonci protestující proti vypouštění jaderně kontaminované vody do moře

Japonci protestující proti vypouštění jaderně kontaminované vody do moře | Foto: Zhu Chenxi | Zdroj: Reuters

Vysoce postavení zástupci Číny požadavek Japonsku přednesli za poslední rok několikrát skrze diplomatické kanály.

Ve Fukušimě unikla radioaktivní voda z jaderné elektrárny. Incident se obešel bez zranění

Číst článek

Japonsko ošetřenou radioaktivní vodu začalo vypouštět do moře loni v srpnu. Jde o odpadní vodu použitou při chlazení jaderného paliva po nehodě ve Fukušimě v roce 2011.

Tekutina prošla několika fázemi ošetření, které odstranily většinu radionuklidů kromě stopových množství tritia, které je méně škodlivé než jiné radioaktivní látky jako cesium nebo stroncium.

Čína v reakci zakázala ze sousedního Japonska dovážet veškeré mořské plody a omezení nezrušila ani po zveřejnění první úplné zprávy MAAE, podle níž je vypouštění filtrované a rozředěné radioaktivní vody do moře v souladu s mezinárodními bezpečnostními standardy.

Japonská vláda a provozovatel elektrárny, společnost TEPCO, tvrdí, že likvidace odpadních vod je zásadním krokem k vyřazení z provozu elektrárny, kterou v roce 2011 vážně poničilo zemětřesení a cunami.

Za bezpečnost celého procesu se osobně staví i premiér Fumio Kišida, který po zahájení vypouštění loni v srpnu před kamerami obědval sašimi připravené z ryb ulovených nedaleko Fukušimy.

Druhá fáze. Japonci opět vypouštějí radioaktivní vodu z Fukušimy do oceánu, dochází jim místo v nádržích

Číst článek

Čína na druhé straně trvá na kompenzacích a vytvoření nezávislého monitorovacího systému mimo struktury MAAE, řekly Kjódó diplomatické zdroje.

Japonský premiér Kišida a čínský prezident Si Ťin-pching při svém posledním setkání v americkém San Francisku uvedli, že věc hodlají řešit skrze konstruktivní dialog postavený na vědeckých poznatcích.

V Tokiu se mezitím v úterý setkal generální ředitel MAAE Rafael Grossi s japonským ministrem zahraničí Jošimasou Hajašim a shodli se na další úzké spolupráci. Loňský srpen byl podle Grossiho „důležitým milníkem“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme