Japonsko dnes poprvé v historii soudí zahraničního velrybářského aktivistu

V Tokiu dnes začíná soud s novozélandským aktivistou, který napadl posádku japonské velrybářské lodi. Ekolog Peter Bethune pronikl v únoru na japonské plavidlo Shonan Maru 2. Aktivistovi teď hrozí za napadení členů posádky a maření obchodních aktivit až patnáct let vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokio

Tokio | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

Japonská pobřežní stráž novozélandského aktivistu zatkla v únoru, když vnikl na japonskou velrybářskou loď a napadl kapitána, kterého chtěl unést. To se mu ale nepovedlo a byl naopak zatčen sám. Bethune zároveň plánoval předat posádce účet na tři miliony dolarů, tedy zhruba 57 milionů korun za nedávno, japonskými velrybáři potopenou loď Andy Gil, patřící aktivistům. Podle ekologické organizace nebyl incident dostatečně vyšetřen.

V japonských vodách se pohybuje množství lodí aktivistů, ať už z hnutí Sea Shepard nebo také hnutí Greenpeace. Lodě ekologů pravidelně doprovázejí japonské velrybáře při jejich výpravách na moře. Na posádky házejí aktivisté lahve se zapáchající kyselinou máslovou. Japonci je naopak zahánějí vodními děly.

Ilustrační foto - velryba | Foto: Digital vision

Na komerční lov velryb bylo v roce 1986 vydáno mezinárodní moratorium. Japonci ale v lovu pokračují pod záminkou vědeckých účelů.

V zemi vycházejícího slunce je velrybí maso považováno za vybranou pochoutku, přestože podle průzkumu 95 procent Japonců má s pojídáním velrybího masa buď malou, anebo dokonce nulovou zkušenost.

Kateřina Procházková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme