Pohotovost pro 25 tisíc vojáků a policistů. Trump přijel do Japonska jednat o obchodu, setká se i s císařem

Americký prezident Donald Trump v sobotu zahájil svou čtyřdenní návštěvu Japonska setkáním s místními podnikateli na večeři pořádané v rezidenci amerického velvyslance v Tokiu. Vyzval je k navýšení investic v USA a svým tweetem zaslaným ještě z letadla naznačil, že se hodlá v Japonsku věnovat tématu obchodních vztahů.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií dorazili do Japonska. | Foto: Koji Sasahara | Zdroj: Reuters

Napsal, že nastává úsvit osvíceného období. „Opravdová obchodní válka začala před 30 lety a my v ní prohrávali. Toto je nový věk, věk osvícení. Prohrávat už nebudeme,“ tweetoval americký prezident.

Trump oznámil, že na Blízký východ posílá 1500 vojáků. Důvodem je údajné ohrožení Íránem

Číst článek

Trump bude prvním zahraničním hostem, který se sejde s novým japonským císařem Naruhitem a kromě obchodních a politických témat ho čeká také golf nebo pozvání na zápas sumó.

Agentura AP napsala, že Trump ale neopomene ekonomické téma, jímž je japonský 70miliardový přebytek obchodní bilance Japonska s USA. Trump chce bilaterální dohodu s Tokiem o volném obchodu, ale k ní je podle AP ještě daleko.

Japonsko se obává vysokých cel na dovoz aut a automobilových součástek. Trump si při průjezdu tokijskými ulicemi nebude moci nevšimnout, že tam chybějí americká auta, píše AP.

Společné golfování

Agentury při popisu Trumpovy návštěvy v Japonsku upozorňují, že je koncipována na posílení osobního vztahu s premiérem Šinzóem Abem, s nímž bude například prezident hrát golf, ve snaze vytvořit dobrou atmosféru pro obchodní jednání.

Soul ruší Japonskem financovanou nadaci pro sexuální otrokyně. Tokio tak nutí k uznání válečných hrůz

Číst článek

Americký server Politico připomíná, že Abe se od začátku snaží s americkým prezidentem navázat dobré vztahy. Ještě před oficiální inaugurací za Trumpem přiletěl do jeho hotelu v Trumpově věži.

Od té doby spolu japonský premiér a americký prezident třikrát hráli golf, Abe dvakrát navštívil Mar-a-Lago, Trumpův resort na Floridě, a japonský premiér se dokonce zúčastnil narozeninové oslavy první dámy Melanie Trumpové. Celkem se oba lídři potkali desetkrát, píše Politico.

Obchodní bilance

Japonské automobilky, jejichž produkty zaplavují americké silnice, už ve snaze snížit napětí s Washingtonem, přesunuly svou výrobu určenou pro americký trh do USA, píše AP. Investovaly do toho 51 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč) a vybudovaly 24 výroben. Vzniklo tak podle japonského svazu autovýrobců 1,6 milionu pracovních míst.

Obchodní válka mezi USA a Čínou: Trump nařídil zvýšit cla na veškerý zbývající čínský dovoz

Číst článek

Obchodní bilance ale zůstává nevyvážená - v dubnu se japonský vývoz do USA zvýšil o deset procent, zatímco americký do Japonska o 2,3 procenta.

Agentura Reuters napsala, že Trump v sobotu japonské podnikatele vyzval, aby své investice v USA ještě zvýšili. Konstatoval, že chce, aby obchodní vztahy s Japonskem byly pro USA spravedlivější.

Na letišti americký první pár přivítal japonský ministr zahraničních věcí Taró Kóno a americký velvyslanec. Pro zajištění bezpečnosti Trumpových Japonsko zmobilizovalo 25 000 vojáků a policistů v Tokiu a na místech, kde se Trump bude pohybovat. Speciální oddíly byly rozmístěny na souši i na moři.

After arriving in Tokyo, President @Donald J. Trump spoke with Japanese business leaders at the U. S. Ambassador to Japan’s residence.

13:46 – 25. 05. 2019

5438 27038

cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme