V Japonsku zakážou řízení dronu pod vlivem alkoholu, hrozit bude až rok za mřížemi

Japonští poslanci ve čtvrtek odhlasovali zákon, který zakazuje a trestá řízení bezpilotních letounů (dronů) ve stavu opilosti. Oznámila to agentura AFP. Je to podle ní krok k prevenci nehod způsobených těmito stroji, které jsou v zemi velmi populární.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opatření se mají vztahovat na létající stroje vážící více než 200 gramů. (ilustrační foto) | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

Zákon, který musí ještě schválit senátoři, stanoví za řízení dronu v opilosti pokutu ve výši až 300 000 jenů (asi 62 000 Kč) anebo trest sahající až k jednomu roku za mřížemi.

Pokuta ve výši až půl milionu jenů (asi 105 000) má hrozit provinilcům, kteří se i bez pití alkoholu dopustí nebezpečných manévrů, jako je třeba let střemhlav.

Bezpilotní lovec. Vědci z ČVUT vytvořili stroj, který umí zachytávat drony do sítě

Číst článek

Jako auto

Opatření se mají vztahovat na létající stroje vážící více než 200 gramů. „Myslíme si, že řídit dron v podnapilosti je stejně závažné jako řídit auto pod vlivem alkoholu,“ řekl AFP úředník ministerstva dopravy.

Japonsko již několik let přijímá přísné předpisy pro bezpilotní letouny, například zcela zakazuje přelety přes citlivá místa, jako jsou úřední budovy, letiště, jaderné elektrárny, místa konání olympijských her v Tokiu v roce 2020 či lidová shromáždění. Ve většině městských oblastí je třeba mít zvláštní povolení pro každý let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme