Slavnostní zahájení letních olympijských her se blíží. Japonci program úvodního ceremoniálu tají

Zahajovací ceremoniál olympijských her je vysoce prestižní záležitostí a pořadatelská země má hned na úvod šanci ohromit svět a začít hry ve velkém stylu. Každý chce být originální, a tak přesný scénář, včetně seznamu hudby, je až do poslední chvíle přísně střeženým tajemstvím. I když Olympijský stadion v Tokiu bude v pátek večer zcela bez diváků, pořadatelé slibují, že ohromí svět.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi jediné, co nemusejí organizátoři do poslední chvíle ladit a vylepšovat, je olympijské odpočítávání, které v desítkách japonských měst běží už několik týdnů a místní ho prý v pátek večer při slavnostním zahájení zastaví na sekundu přesně. 

Vše ostatní je ale třeba nacvičit, vychytat, vybrousit, někdy i trochu pozměnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tokio 2020 generální zkouška

Horko, vlhko, i velká plocha olympijského stadionu s kapacitou 70 tisíc návštěvníků, to všechno násobí večerní únavu těch, kdo se ještě účastní generální zkoušky.

Přesto si nikdo nedovolí sundat roušku, podat ruku nebo poplácat kolegu po zádech za dobře odvedenou práci.

„Tohle je prostě hazard s lidskými životy. Právě z úcty k životu se měla celá olympiáda posunout. Tohle prostě nechápu, vždyť počty nemocných už zase stoupají,“ řekla Radiožurnálu o blížící se olympiádě obyvatelka Tokia Joši. 

Tokijský stadion

Během poslední generální zkoušky na zahajovací ceremoniál se na ploše olympijského stadionu v Tokiu střídali umělci, akrobati, tradiční japonské kostýmy a hudebníci.

Právě menu zahajovacího ceremoniálu je nejpřísněji střeženým tajemstvím každé olympiády. Sympatické je na něm to, že první den ho pořadatelé stejně celému světu vyzradí.

Samozřejmostí je na zahájení Japonci milovaný ohňostroj. Místní pak nejčastěji tipují, že leitmotivem her bude Naruto, hlavní hrdina extrémně populárních kreslených komiksů manga.

Další motiv, který by se mohl na olympiádě vyskytnout, naznačil bývalý japonská premiér Šinzó Abe, když se před pěti lety na zakončení olympijských her v brazilském Riu objevil v červené čepici, kterou nosí instalatér Mario, maskot jednoho z největších výrobců videoher na světě.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme