Zemřel bývalý japonský premiér Jasuhiro Nakasone, bylo mu 101 let

V tokijské nemocnici zemřel bývalý japonský premiér Jasuhiro Nakasone. Bylo mu 101 let. Informovala o tom agentura Kjódó. Nakasone stál v čele japonské vlády v letech 1982 až 1987.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér Jasuhiro Nakasone v roce 2005 | Zdroj: Reuters

Člen Liberálnědemokratické strany Nakasone byl více než 50 let poslancem. Parlamentní lavice opustil až v roce 2004, kdy už mu bylo 86 let.

V období od konce padesátých do počátku osmdesátých let minulého století byl několikrát ministrem, mimo jiné dopravy, obrany či průmyslu. V roce 1982 se stal japonským premiérem a ve funkci se udržel pět let.

Nakasone v čele japonské vlády mimo jiné zlepšil vztahy s Čínou. Jako první japonský premiér navštívil Jižní Koreu. Přátelský vztah udržoval s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem. V domácí politice proslul zejména rozsáhlou privatizací státních firem včetně železnic.

Nakasone zastával nacionalistické pozice. V roce 1985 se stal prvním poválečným japonským premiérem, který oficiálně vstoupil do kontroverzní šintoistické svatyně Jasukuni, jež je zasvěcena Japoncům padlým v novodobých válkách. Jeho krok vyvolal protesty v Číně i Jižní Koreji. Dlouhodobě usiloval o revizi poválečné pacifistické ústavy. To se mu ale nepodařilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme