Při záplavách na jihu Japonska zemřelo nejméně 55 lidí. Úřady k evakuaci vyzvaly tři miliony lidí

Nejméně 55 lidí zemřelo při záplavách na jihu Japonska, které od pátku sužují silné lijáky. Desítky dalších lidí se pohřešují, píše agentura AP. Déšť zasáhl hlavně jižní ostrov Kjúšú, špatné počasí zde ještě vydrží a pomalu se přesune i nad největší ostrov Honšú.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejpostiženější oblastí je prefektura Kumamoto. | Zdroj: Kyodo/ Reuters

Doporučení k evakuaci na Kjúšú dostaly asi 3 miliony obyvatel. Na pomoc jim byly vyslány desítky tisíc vojáků, policistů a záchranářů, kteří se prodírali bahnem a troskami. Záchranné práce stěžovaly vytrvalý déšť a neustupující voda.

Nejvíce životů si vyžádala rozvodněná řeka Kumo v prefektuře Kumamoto. Ve městech rozkládajících se na jejích březích zemřelo 49 lidí, včetně 14 obyvatel domova pro seniory, pod nímž se propadl břeh. Další obětí se stala zhruba osmdesátiletá žena, která byla nalezena ve svém zatopeném domě.

Voda na ulici v jednu chvíli vystoupala až po krk, sdělila japonské televizní síti NHK starší žena, která se snažila evakuovat, když ji příliv vody zastavil. „Voda mě málem odnesla, musela jsem se chytit stožáru,“ uvedla jiná obyvatelka jednoho z postižených měst.

Japonsko na začátku léta postihují vytrvalé deště pravidelně. V červenci 2018 na jihozápadě země při rozsáhlých povodních způsobených silnými lijáky zemřelo přes 200 lidí, okolo poloviny z nich v Hirošimě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme