Japonsko vyhlásilo stav nouze. Chce tím předejít vlně cestování během dlouhých státních svátků

Japonský premiér Šinzó Abe ve čtvrtek rozšířil stav nouze, platný doposud v sedmi prefekturách, na celou zemi. Cílem opatření je zabránit dalšímu šíření koronaviru a předejít přetížení zdravotnického systému. Stav nouze na souostroví potrvá do 6. května.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha s rouškou v Tokiu | Foto: IK | Zdroj: Reuters

Předseda vlády v souvislosti s novým opatřením připomněl, že na přelomu dubna a května čeká Japonce takzvaný Zlatý týden, na který připadají čtyři státní svátky a který je nejdelším obdobím volna pro pracující. V tu dobu se mnoho lidí vydává do jiných koutů země. Stav nouze by měl přispět k omezení těchto cest, řekl Abe.

Tokio, Ósaka a dalších pět prefektur. Japonsko by už v úterý mohlo vyhlásit stav nouze, připustil Abe

Číst článek

Už minulý týden vláda vyhlásila stav nouze v oblasti metropole Tokia, ve městě Ósaka na západě a v dalších pěti ze 47 prefektur. Prefektura Aiči, kde sídlí jedna z největších automobilek na světě Toyota, či město Kjóto ale následně požádaly, jestli by mohly být do tohoto nouzového systému také zahrnuty. Některé prefektury obdobná opatření přijaly samy.

Nouzový stav umožňuje guvernérům vyzvat občany, aby nevycházeli ze svých domovů a nesdružovali se. Agentura Reuters nicméně upozornila, že na rozdíl od jiných zemí nemohou úřady tato opatření nařídit a jejich porušování trestat například pokutami.

Island otestoval desetinu svých obyvatel. Polovina nakažených koronavirem neměla příznaky nemoci

Číst článek

Japonsko, které má 127 milionů obyvatel, není epidemií nemoci covid-19 tak těžce postiženo jako řada evropských zemí či Spojené státy. V poslední době se ale počet případů rychle zvyšuje. Podle bilance agentury Reuters eviduje Japonsko více než 9000 infikovaných a téměř 200 obětí nákazy.

V pátek japonská vláda zahájí sporný program distribuce dvou látkových roušek do každé domácnosti. Roušky budou rozesílány poštou. Kritici vládní iniciativy, která vyjde na 46,6 miliardy jenů (10,8 miliardy Kč), ji považují za plýtvání penězi daňových poplatníků. Mnoho lidí už předem prohlásilo, že podobnou pomoc nepotřebují, uvedla agentura Kjódó. Ti, kdo už roušky vyzkoušeli, si navíc postěžovali, že jsou příliš malé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme