Japonsko kvůli havárii ve Fukušimě měří radiaci v moři i v půdě

Japonsko zjišťuje hodnoty radiace ve vzdálenosti 80 kilometrů od jaderné elektrárny Fukušima Daiiči. Experti odebírají vzorky půdy a kontrolují také moře i vzduch, výsledky měření mají odpovědět na otázku, jaký dopad má havárie na zdraví obyvatel, ale také na zemědělství a rybolov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko po zemětřesení a vlnách tsunami | Foto: Robert Mikoláš

Technici ve Fukušimě mezitím obnovili práce na zprovoznění chladicích systémů v poškozených reaktorech.

Monitorování probíhá ve vzdálenosti 20-60 kilometrů od evakuační zóny a experti měří nejen radioaktivní jód a cesium, které už byly objeveny v listové zelenině a mléce, ale zjišťují také výskyt stroncia, jehož izotop může způsobit rakovinu kostí nebo leukémii.

Speciální výzkumná plavidla pak kontrolují stav mořské vody, a to až do vzdálenosti třiceti kilometrů od jaderné elektrárny Fukušima Daiiči nacházející se prakticky na pobřeží.

Technici se mezitím vrátili k reaktoru číslo tři, odkud byli ve středu kvůli dýmu a zvýšené radioaktivitě evakuováni. Nyní se snaží opravit čerpadla, aby mohli zprovoznit celý chladicí systém.

Dnes už také bylo obnoveno osvětlení velínu prvního bloku, v němž v posledních hodinách nebezpečně rostla teplota, a to až na 400 stupňů Celsia.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme