Japonsko má nového premiéra. Stal se jím bývalý ministr zahraničí Kišida

Japonský parlament v pondělí schválil novým předsedou vlády exministra zahraničí Fumia Kišidu. Ve funkci nahradí Jošihida Sugu, který předtím odstoupil. Kišida patří mezi kritiky Sugy, ale i jeho předchůdce Šinzóa Abeho. Informovala o tom agentura AP.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novým japonským předsedou vlády se stal Fumio Kišida.

Novým japonským předsedou vlády se stal Fumio Kišida. | Zdroj: Reuters

Kišida minulý týden ve střetu už Sugu nahradil v čele japonské vládní Liberálnědemokratické strany (LDP), když ve druhém kole volby porazil ministra zodpovědného za kampaň očkování proti nemoci covid-19 Taróa Kóna. Bylo tudíž zřejmé, že se Kišida stane premiérem vzhledem k tomu, že LDP má v parlamentu většinu.

Novým japonským premiérem bude nejspíš Kišida. Jeho strana má v parlamentu většinu

Číst článek

Kišida bude čelit široké škále problémů, včetně postpandemického oživení ekonomiky a hrozbám Korejské lidově demokratické republiky, informuje BBC.

Řízení země převzal nedlouho před blížícími se volbami, které by se měly konat v příštích týdnech, poznamenala AP.

Agentura Kjódó s odvoláním na zdroje z okolí nového premiéra napsala, že Kišida chce volby do dolní komory parlamentu už 31. října. To je dříve než v první polovině listopadu, jak se původně očekávalo.

Podle japonských médií by se v novém kabinetu mělo vyměnit vedení 18 z 20 ministerstev. Tři resorty by měly vést ženy; v Sugově vládě byly ministryně dvě.

Na svém místě by měli zůstat jen ministr zahraničí Tošimicu Montegi a ministr obrany Nobuo Kiši, aby byla zajištěna kontinuita japonské diplomacie a bezpečnostní politiky. Země se snaží úzce spolupracovat s USA v rámci dvoustranného bezpečnostního paktu vzhledem k stále sílící Číně a rostoucímu napětí v regionu, včetně napětí kolem Tchaj-wanu, poznamenala AP.

BREAKING: Fumio Kishida officially elected Japan's 100th prime minister

07:01 – 04. 10. 2021

153 340

Fumio Kišida pochází z politické rodiny. Jeho otec i děd byli oba členy japonské Sněmovny reprezentantů. Kišida byl nejdéle sloužícím ministrem zahraničí. Tuto funkci zastával v letech 2012 až 2017. Pochází z Hirošimy, a protože viděl, jaký dopad měla atomová bomba na toto město, je silným odpůrcem jaderných zbraní.

voj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme