Japonsko má nový protiteroristický zákon. Zločinci si už sbíráním hub v rezervacích nepřilepší

Japonsko schválilo nový protiteroristický zákon. Vláda si od nové legislativy slibuje, že dokáže zabránit útokům, ještě než se stanou. Právní úpravy ale počítají i se zpřísněním trestů pro činy, které s terorismem nesouvisí. Proti novému zákonu protestuje řada lidí.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokio, Japonsko

Tokio, Japonsko | Foto: licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic, Frank Monnerjahn

Podle serveru Financial Times policisté budou moct nově zadržet potenciální teroristy ještě před tím, než zaútočí. Japonská vláda chce díky upravené legislativě zvýšit bezpečnost obyvatel i turistů třeba při letních olympijských hrách v Tokiu za tři roky.

Norma navíc navazuje na zákon z roku 2015, který upravil japonskou ústavu. Tím, že parlament nový zákon schválil, tak také ratifikoval smlouvu OSN namířenou proti organizovaným zločineckým skupinám.

Podle premiéra Šinza Abého teď Japonsko bude moct lépe spolupracovat s ostatními zeměmi v boji proti mezinárodnímu terorismu.

Ne všichni ale v Japonsku s novým zákonem souhlasí. Řada lidí stejně jako různé organizace pro ochranu lidských práv tvrdí, že nový zákon nepřiměřeně posílí pravomoci policie. Ta tak prý bude moct například provádět domovní prohlídky bez toho, aby měla důkaz o konkrétní kriminální činnosti.

Kritici také namítají, že pro zpřísnění zákona není důvod, protože Japonsko dosud nemá žádnou zkušenost s mezinárodním terorismem. Poslední větší útok země zažila v roce 1995. Tehdy ale na tokijské metro zaútočilo japonské náboženské hnutí. Při atentátu tehdy zemřelo 12 lidí a dalších desítky byly zraněné.

Nový zákon počítá i s tresty za skutky, které nesouvisí s terorismem. Původní zákon počítal s úpravou trestů pro víc než 600 skutků, ve schválené verzi je jich ale zhruba 300. Přísnější tresty budou například za nelegální kopírování hudby, vyhýbání se placení daní nebo například sbírání hub v chráněných rezervacích.

Lidé si stěžují na to, že nový zákon počítá i s takovými úpravami. Vláda ale tvrdí, že by zločinecké gangy mohly například díky nelegálnímu sbírání hub financovat své zločinecké aktivity.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme