Pompeo ujistil Tokio, že americké sankce vůči KLDR zůstanou dokud nedokončí jaderné odzbrojení

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v Tokiu ujistil Japonsko, že sankce vůči Severní Koreji zůstanou v platnosti, dokud Pchjongjang nedokončí jaderné odzbrojení. Japonský premiér Šinzó Abe přitom Pompea chválil za to, že rozhovory o denuklearizaci vede, informovala agentura AFP. Pompeo odmítl tvrdá slova ze strany KLDR, že Spojené státy používají diplomacii po vzoru gangsterů, když s nimi jednají o požadavcích týkajících se jaderných zbraní.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sankce zůstanou v platnosti až do „úplné a zcela ověřitelné“ denuklearizace, prohlásil Pompeo na tiskové konferenci před setkáním se svými protějšky z Japonska a Jižní Koreje. „Chtěl bych vzdát hold silné vůdčí roli, kterou jste prokázal ve vyjednávání se Severní Koreou,“ řekl japonský premiér při setkání s Pompeem ve své tokijské rezidenci. „To opravdu ukazuje pevnost svazku mezi Japonskem a USA,“ řekl Abe.

Pompeo vyrazí ve čtvrtek potřetí do KLDR. Bude s Kimem jednat o pokračování jaderného odzbrojení

Číst článek

Šéf diplomacie USA v sobotu poslední vyjednávání s KLDR označil za velmi pozitivní. Podle něj se podařilo na jednáních v Pchjongjangu dosáhnout pokroku o časovém rozvrhu, v němž se bude komunistická Severní Korea zbavovat jaderných zbraní. KLDR přitom jako „gangsterské“ odsoudila požadavky, které vznáší Pompeo při vyjednávání o jaderném odzbrojení na Korejském poloostrově.

Severokorejské ministerstvo zahraničí už po Pompeově odletu z Pchjongjangu rozhovory označilo za problematické a obvinilo USA, že vznášejí jednostranné požadavky. Severokorejská tisková agentura KCNA dokonce uvedla, že Spojené státy svými jednostrannými požadavky na jaderné odzbrojení oslabují „pevné odhodlání“ Pchjongjangu téma jaderného programu vyřešit.

„Spojené státy dělají fatální chybu, pokud se domnívají, že Korejská lidově demokratická republika musí přijmout požadavky, které odrážejí jejich gangsterského ducha," uvedla v sobotu KCNA.

Pompeo ale tato obvinění odmítl. Trvá na tom, že jeho v pořadí už třetí návštěva KLDR přinesla výsledek. „Pokud jsou to gangsterské požadavky, pak je i svět gangsterský. Lidé po jednání dělají určitá prohlášení. Kdybych věnoval pozornost tisku, zbláznil bych se, a to odmítám,“ řekl Pompeo k obvinění z gangsterských požadavků.

‚Riziko přetrvává.‘ Pompeo připustil, že denuklearizace KLDR nemusí být dosaženo

Číst článek

Ministr také připomněl, že existuje několik rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které požadují, aby KLDR odstranila jaderné zbraně a ukončila program balistických raket.

Po jednání v Tokiu hodnotil Pompeo dvoudenní rozhovory v Pchjongjangu stále jako produktivní a vedené v dobré víře. Připustil ale s ohledem na komentář Pchjongjangu, že dosáhnout kýženého cíle, tedy denuklearizace, bude obtížné a pracné. „Je před námi těžká a náročná cesta a my víme, že kritici se budou snažit minimalizovat to, čeho jsme dosáhli,“ řekl Pompeo.

Popřel také podezření, že americká administrativa ustoupila z požadavku na naprosté, nezvratné a ověřitelné odstranění jaderných zbraní ze Severní Koreje. Podle něj KLDR chápe, že denuklearizace musí být plně ověřitelná a konečná.

Páteční a sobotní jednání za účasti Pompea v KLDR navázalo na dohodu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem na červnovém summitu v Singapuru. Severní Korea se zavázala spolupracovat se Spojenými státy na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme