Císař Naruhito oficiálně usedl na japonský trůn. Obřady komplikuje tajfun Hagibis

Nový japonský císař Naruhito byl oficiálně uveden na trůn. Při slavnostní ceremonii se zavázal plnit povinnosti v roli symbolu státu v souladu s japonskou ústavou. Na obřadu, jehož se podle agentury Kjódó účastní asi 2000 hostů z více než 190 zemí, zastupuje Česko premiér Andrej Babiš.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblečený do tradičního roucha ve stylu šlechtických oděvů z jedenáctého století přednesl projev k národu i více než dvěma tisícům přítomných hostů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Japonský císař Naruhito se slavnostně ujal vlády

Naruhito při ceremoniálu v borovicové komnatě tokijského paláce slíbil, že bude dál udržovat směr svého otce a bude usilovat o mír a prosperitu země. K hostům a národu přitom promlouval z luxusního vyvýšeného trůnu z osmého století. Nedaleko něj pak stanula i císařovna Masako.

Devětapadesátiletý Naruhito už letos prvního května převzal panovnické povinnosti od svého otce Akihita, který ze zdravotních důvodů abdikoval. Stal se tak 126. císařem nejstarší vládnoucí dynastie světa. Oficiální předání moci bylo ale završeno až v úterý sérií rituálních obřadů.

Kvůli tajfunu Hagibis, který Japonsko zasáhl před týdnem a vyžádal si více než 80 mrtvých a deset pohřešovaných, se vláda rozhodla odložit na listopad jednu z hlavních částí slavnostního obřadu – průvod, v němž má jet císařský pár v otevřeném voze a představit se tak veřejnosti.

Marie Machytková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme