Japonsko odsoudilo zapsání masakru v Nankingu na seznam UNESCO, chce zastavit příspěvky

Japonsko se dostalo do sporu s Organizací OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Ta totiž zapsala na seznam Paměť světa UNESCO dokumenty vztahující se k masakru v čínském Nankingu, který před 2. světovou válkou spáchali Japonci. Tokio kvůli tomuto rozhodnutí dokonce hrozí organizaci UNESCO zastavením finančních příspěvků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér Šinzo Abe

Japonský premiér Šinzo Abe | Zdroj: Reuters

Podle Tokia jde o ‘krajně politováníhodný‘ krok ze strany UNESCO, protože prý odráží jen jednostranný pohled Číny. Tím se tak celá věc prý mění v politický problém. Japonsko také vyzvalo k všeobecné reformě registru, který je, jak říká, jen využíván k politickým cílům.

Japonsko, které patří k významným přispěvatelům UNESCO, teď hrozí pozastavením svých příspěvků. „Budeme zvažovat všechny možnosti protestu, včetně pozastavení platby,“ uvedl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga.

Přehrát

00:00 / 00:00

Japonsko se dostalo do sporu s organizací UNESCO kvůli zařazení masakru z Nankingu na seznam Paměť světa. Detaily má Robert Mikoláš

Vloni Tokio poslalo na účet organizace 31 milionů dolarů, což představovalo téměř 11 procent z celkového rozpočtu.

Mluvčí japonské vlády k celému problému také uvedl, že Tokio sice nepopírá, že došlo k zabíjení civilistů a rabování, nesouhlasí ale s tvrzením Číny o počtu obětí.

Nankingský masakr se udál v roce 1937 během druhé čínsko-japonské války. Japonská armáda po dobytí Nankingu, který byl od roku 1928 hlavním městem Číny, hromadně popravovala zajaté vojáky.

Zabíjela však i civilisty, zdokumentována byla i četná znásilnění, rabování obchodů, vypalování celých čtvrtí. Při šestitýdenním řádění tehdy zahynulo nejméně 40 tisíc lidí, Číňané tvrdí, že obětí bylo 300 tisíc.

Čínské sdělovací prostředky registraci masakru v Nankingu na seznam Paměť světa UNESCO uvítaly.

Japonsko by nebylo první zemí, která kvůli rozhodnutí UNESCO pozastavila své příspěvky této organizaci. V poslední době tak například Spojené státy, Izrael a Kanada reagovaly na to, že UNESCO zahájilo proces přijetí Palestiny za svého člena. Všechny tři země to odůvodnily tím, že konflikt mezi Izraelci a Palestinci má být vyřešen vyjednáváním.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme