Japonská koalice podle odhadů udržela parlamentní většinu v předčasných volbách. Přijde ale o křesla

Japonská vládnoucí koalice premiéra Fumia Kišidy si po nedělních parlamentních volbách udržela v dolní komoře parlamentu pohodlnou většinu, i když přijde o některá křesla. Podle japonské veřejnoprávní televize NHK by Kišidova Liberálně demokratická strana (LDP) měla získat 253 křesel, před volbami jich měla 276.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novým japonským předsedou vlády se stal Fumio Kišida.

Vládnoucí koalice premiéra Fumia Kišidy (uprostřed) si podle odhadů udržela pohodlnou většinu. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

K získání většiny by straně stačilo 233 křesel. Včetně menšího koaličního partnera, Strany spravedlnosti a čistoty (Komeitó), si vládní koalice předběžně zajistila 261 křesel potřebných pro absolutní většinu. To jí umožňuje kontrolu nad parlamentními výbory a usnadňuje schvalování zákonů.

V posledních volbách v říjnu 2017 koalice LDP a Komeitó získala 314 ze 465 mandátů v dolní komoře parlamentu.

Láska místo šlechtického titulu. Japonská princezna si vzala bývalého spolužáka, opustí královskou rodinu

Číst článek

Úspěch zaznamenala konzervativní Japonská inovační strana (Išin no tó) se sídlem v Ósace. Ta by podle odhadů měla více než ztrojnásobit počet křesel a předstihnout i Komeitó jako třetí největší strana v dolní komoře parlamentu, po opoziční Ústavní demokratické straně Japonska (CDP).

Kišida rozpustil parlament v polovině října, kdy byl ve funkci teprve deset dní. V čele vlády nahradil Jošihida Sugu, který odstoupil kvůli klesající podpoře v souvislosti se zvládáním pandemie nemoci covid-19 i nesouhlasu s pořádáním olympijských her.

Volby proto měly být pro Kišidu šancí, jak získat širší podporu pro své záměry, jakými je například oživit oslabenou ekonomiku a zlepšit strategii boje s koronavirem.

Údaje uváděné nyní japonskými médii jsou v rozporu s původními průzkumy, které naznačovaly, že by LDP mohla ztratit většinu, uvedla agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme