Japonsko počítá mrtvé a zraněné po zemětřesení a tsunami

Zemětřesení o síle 8,9 stupně Richterovy stupnice dnes zasáhlo severovýchodní Japonsko. U přístavního města Sendai policisté našli 200 až 300 těl – obětí následné přívalové vlny tsunami, která zpustošila celé japonské pobřeží. Celkový počet obětí zřejmě přesáhne jeden tisíc. Informovala o tom japonská agentura Kjódo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko: zemětřesení. Lidé sledují spoušť v přístavu Kesennuma.

Japonsko: zemětřesení. Lidé sledují spoušť v přístavu Kesennuma. | Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany ostrovní země taky uvedlo, že jenom v prefektuře Fukušima pohroma zničila osmnáct stovek domů. Protrhla se zde také přehrada a obří vlna tsunami smetla do moře nejméně dva vlaky.

Velký výbuch hlásila petrochemická továrna u Sendai, v metropoli Tokiu zase vzplanula rafinérie. Požáry zachvátily mnoho oblastí, v jednom městě například celou čtvrť na svahu kopce.

Jenom v Tokiu se ocitly bez elektřiny asi čtyři miliony domácností a v celém Japonsku uvízly kvůli ochromené dopravní infrastruktuře miliony lidí. Tokijské letiště Narita už prý ale pomalu obnovuje provoz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Prokeš ze zahraniční redakce Radiožurnálu shrnuje aktuální situaci v Japonsku ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Některá media informují o katastrofální situaci i v centru hlavního města Japonska. To ale popírá Češka, Kristyna Mc Donald žijící v Tokiu.

„Tak silné zemětřesení v hlavním městě Japonska jsme neměli hodně dlouhou dobu, ale Tokio není v troskách ani v plamenech,“ řekla.

Dodala, že její manžel jel domů na kole přes celé Tokio, protože nefungovaly vlaky ani metro. Většina lidí se proto vydala domů několik kilometrů pěšky. Tokio bylo ale podle jejích slov po celou dobu velmi organizované.

Vláda už povolala do záchranných akcí armádu, která údajně nasazuje tři stovky letadel a desítky lodí. Podle dnešní zprávy OSN je nicméně připraveno do ostrovní země vyjet pomáhat na třicet mezinárodních týmů. Odhodlanost k rozsáhlé pomoci nejvíc projevují Spojené státy. Ozbrojené síly USA mají v Japonsku skoro padesát tisíc vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O příčinách a následcích zemětřesení a vln tsunami v Japonsku v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Do oblasti přijíždějí další a další lodě. Sedm dalších lodí bylo vysláno a předpokládá se, že ta hlavní pomoc Japonsku bude z vojenských lodí,“ uvedl spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojených státech Václav Větvička.

Mezi neodkladné kroky patří stabilizování poničených jaderných elektráren. Celkem musely zastavit provoz ve čtyřech reaktorech v blízkosti epicentra otřesů. Nejvážnější situace je v elektrárně ve Fukušimě, kde se porouchal chladící systém. Podle zpráv různých odborníků by tam měla být situace pod kontrolou. Japonská vláda nicméně před chvílí připustila, že by tam mohlo dojít k menšímu úniku radiace.

Situace ve světě

„Příčinou dnešního zemětřesení je zanořující se pacifická deska pod euroasijskou desku. Ta deska se sune jedna vůči druhé rychlostí zhruba 8,5 centimetru za rok a když se někde zasekne a zůstane třeba sto let někde zaseknutá, tak tam vznikne deformace 8,5 metru a obrovské napětí, které se pak náhle uvolní skokem, posunutím dvou bloků vůči sobě. A ta uvolněná elastická energie, to je zemětřesení,“ vysvětlil seismolog Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Zatím to vypadá, že větší škody chvění zemské kúry u japonských břehů jinde ve světě nezpůsobí. Asi půlmetrová vlna tsunami udeřila na severozápadě Mexika, zasáhla taky břehy na Havajských ostrovech, ve francouzské Polynésii nebe v Kalifornii. Tam třeba evakuovaly úřady několik stovek obyvatel pobřežních oblastí.

Zemětřesení se patrně projevilo nebo projeví na obrovské ploše Pacifiku, většinou snad ale jenom velmi mírně. Třeba Čína nebo Indonésie už výstrahu před tsunami odvolaly.

Ke slabším zemětřesením došlo v minulých dnech nejen v Japonsku, ale na mnoha místech seismicky aktivní oblasti Tichomoří. Například ve čtvrtek otřesy zabily přes dvacet lidí. Není ovšem v lidských možnostech předpovědět kdy a kde přesně k zemětřesení dojde a jak silné bude.

Čeští občané jsou v pořádku

Všichni čeští občané pobývající v Japonsku jsou v pořádku, včetně členů České filharmonie a zaměstnanců ambasády. S nimi se brzy po dlouhých a intenzivních otřesech spojila velvyslankyně Kateřina Fialková.

„Přijali jsme na ambasádě určitá opatření. Všichni máme připravené evakuační zavazadlo a tvrdou čepici. Budeme čekat, co bude dál, protože zemětřesení bylo dnes sice velké a silné, ale malé zemětřesení bylo už včera a předevčírem a předpředevčírem, takže nikde není psáno, že nebude následovat nic dalšího,“ řekla Kateřina Fialková.

České velvyslanectví v Tokiu podle jejích slov zatím sleduje situaci. Všichni zaměstnanci jsou připraveni kdykoli odejít s evakuačním zavazadlem na místo, které jim určí japonské úřady.

Jan Prokeš, Jan Richter, Kateřina Procházková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme