Japonsko posiluje kvůli severokorejské družici protiraketovou obranu

Japonsko uvádí do pohotovosti protiraketové obranné systémy v reakci na plánovaný start severokorejské rakety. Pchjongjang chce údajně vynést na oběžnou dráhu vlastní družici, podle Spojených států a jejich asijských spojenců ale může jít o zkoušku balistické střely. Tokio je proto připraveno v případě ohrožení raketu sestřelit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modely severokorejských a jihokorejských střel v muzeu korejské války

Modely severokorejských a jihokorejských střel v muzeu korejské války | Zdroj: Reuters

Japonský ministr obrany nařídil připravit protiraketové systémy Patriot a rozmístit plavidla vybavená systémem Aegis s řízenými střelami u ostrova Okinawa na jihu země. „Japonsko se v současné době podílí na americkém obranném systému ABM a to od roku 1998, kdy Severní Korea vystřelila svůj první satelit Kwangmyŏngsŏng-1,“ upřesňuje japanolog Jan Sýkora.

KLDR už oznámila, že první část její rakety má spadnout do mezinárodních vod mezi Čínou a Jižní Koreou, druhá pak východně od Filipín. Rozhodnutí nového severokorejského vedení v čele s Kim Čong-unem ovšem zalarmovalo okolní země. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v této souvislosti varoval Pchjongjang před porušením rezoluce Rady bezpečnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Japanolog Jan Sýkora přibližuje systém japonské protiraketové obrany

Severní Korea v únoru slíbila, že pozastaví testy raket dlouhého doletu výměnou za americkou pomoc, konkrétně dodávku 240 tisíc tun potravin. Podezření, že vypuštění satelitu může být záminkou k raketovému testu, je proto podle Sýkory oprávněné.

„Severní Korea je v podstatě dneska nucena kvůli potravinové krizi závazek vůči Spojeným státům americkým splnit. A myslím si, že dnes hledá takovou jinou formu, jak vlastně ten test uskutečnit, a právě deklarované vypuštění satelitu je jiným způsobem jenom odzkoušená raketa,“ vysvětluje.

O společné reakci na případné vypuštění severokorejské rakety se v Soulu radili zástupci Jižní Koreje a Japonska. Japonský parlament už také schválil rezoluci, která plán KLDR odsuzuje. Běžní Japonci podle Sýkory vnímají raketovou hrozbu silně, ale střízlivě – berou ji totiž jako součást každodenního života.

„Japonci se v podstatě spoléhají na obranné systémy jednak Spojených států amerických a jednak na vlastní. Musíme si uvědomit, že raketa ze Severní Koreje letí nad Tokio nějakých šest sedm minut. Takže představa, že se Japonci budou cvičit v nějaké civilní obraně, je v tomto kontextu vlastně nesmyslná,“ říká Sýkora.

Severní Korea minulý týden oznámila, že u příležitosti stého výročí narození svého vůdce Kim Ir-sena vypustí satelit. Hned ale zazněla mezinárodní kritika, že start rakety, která má družici na oběžnou dráhu vynést, by mohl být porušením rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Rada je schválila po dubnu 2009, kdy Severní Korea odpálila raketu dlouhého doletu, která přeletěla přes Japonsko. Severokorejská média tehdy uvedla, že raketa vynesla do vesmíru komunikační satelit, americké zdroje to ale popřely.

Robert Mikoláš, Helena Berková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme