Japonsko postihly extrémní otřesy, pobřeží ničí tsunami

Severovýchod Japonska ráno zasáhlo nejhorší zemětřesení za posledních 140 let. Americká geologická služba oznámila, že otřesy dosahovaly 8,9 stupně Richterovy škály. K poběží následně dorazily přívalové vlny tsunami vysoké až deset metrů, které braly lodě, auta i celé domy. Zahynulo několik desítek lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko: zemětřesení. Parkoviště u letiště poblíž Sendaj zaplavené bahnem po tsunami.

Japonsko: zemětřesení. Parkoviště u letiště poblíž Sendaj zaplavené bahnem po tsunami. | Zdroj: ČTK

Ohnisko otřesu, který nastal kolem půl třetí odpoledne tamního času, se nacházelo ve 24kilometrové hloubce zhruba 130 kilometrů východně od města Sendaj na východním pobřeží ostrova Honšú.

Agenturní zprávy zatím hovoří o 26 mrtvých, množství zraněných a značných materiálních škodách. Záchvěvy pocítili i obyvatelé hlavního města Tokia, kde se stavby třásly nejméně dvě minuty.

Ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý Rádiu Česko přímo z místa řekl, že podobné otřesy v metropoli za dobu svého pobytu od roku 1998 nezažil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci po zemětřesení popsal ve vysílání ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý

„Epicentrum leží poměrně daleko od Tokia, nicméně město se třáslo jako nikdy před tím. Okamžitě jsem zalezl pod stůl a křečovitě jsem se ho držel, ale v budově Českého centra se snad nikomu nic vážnějšího nestalo. Následné otřesy stále trvají,“ popsal situaci Holý.

Nad Tokiem se objevil dým z požárů, největší podle Holého zachvátil budou Tokio Telecom Center. Zřítila se také střecha jedné školy a několikapatrové parkoviště.

Podle agentury Kjódó se na velké části japonského území zastavila letecká, železniční i silniční doprava. Sítě mobilních operátorů jsou mimo provoz. Na největším souostrovním letišti Narita u Tokia pracovníci zkoumají stav přistávacích drah.

Japonská vláda vydala prohlášení, ve kterém se hovoří o obrovských škodách. Premiér Naoto Kan vyjádřil soustrast všem postiženým a ujistil, že tamní jaderné elektrárny jsou v bezpečí. Některé se podle premiéra v důsledku zemětřesení samy vypnuly a nedošlo k žádným únikům radioaktivity.

Tsunami devastují pobřeží

K japonským břehům už po otřesech dorazily přívalové vlny tsunami. Zdevastovaly zejména milionové Sendaj, kde voda strhávala domy, auta i lodě. Podobně je postižená celá pobřežní oblast, především prefektura Mijagi, která leží nejblíže epicentru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Seismolog Aleš Špičák ve vysílání Radiožurnálu

Přívalové vlny by podle úřadů mohly dosáhnout až desetimetrové výšky a udeřit na celé severozápadní Tichomoří. Upozornění se kromě japonských břehů týká také Filipín, Ruska, Indonésie, Mikronésie, Havaje a dalších oblastí, včetně Peru a Chile na jihoamerickém pobřeží.

Japonsko je z hlediska seismické aktivity mezi prvními na světě, 20 procent silných zemětřesení se odehrává právě tam. Ve stejné oblasti jako dnes byly zaznamenány otřesy i v posledních dnech, nejhorší měl sílu 7,3 stupně.

Současné zemětřesení je podle seismologa Aleše Špičáka nejsilnější v Japonsku za posledních 140 let. „Pokud se potvrdí dosavadní odhad síly, tak se toto zemětřesení zařadí mezi deset nejsilnějších za posledních sto let vůbec na celé zeměkouli,“ uvedl Špičák.


Ohnisko otřesů se nacházelo východně od města Sendaj

Jitka Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme