Japonsko přepisuje historii, opozice míří k vítězství ve volbách

Japonci volí parlament. Podle průzkumů mají největší šance na historické vítězství opoziční demokraté. Pravicoví liberálové, kteří vládnou už od roku 1955 téměř nepřetržitě, totiž ztrácejí popularitu kvůli způsobu řešení ekonomické krize i rostoucí nezaměstnanosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokio | Foto: chijihonbu.metro.tokyo.jp

Nezaměstnanost 5,4 procenta, klesající export i nepopularita současného premiéra Tara Asa - to jsou hlavní příčiny pádu preferencí vládnoucí Liberálnědemokratické strany. I proto šli opoziční demokraté do voleb s heslem "Změna", podobně jako před časem i americký prezident Barack Obama.

Na druhé straně ale demokraté Spojené státy odsuzují za neomezenou globalizaci a chtějí se více orientovat na spolupráci v rámci východoasijského regionu.

Usnadnit by jim to měl i jejich kritičtější přístup k dějinám, protože jsou mnohem více nakloněni k přiznání odpovědnosti Japonska za válečné zločiny spáchané v době okupace Číny, Koreje a dalších zemí než liberálové.

Přečtěte si také:
Japonsko před klíčovými volbami vyděsil hospodářský propad
Nezaměstnanost v Japonsku stále roste
Japonsko očima Hany Hikelové
Japonsko míří k předčasným volbám
Japonci budou volit příští měsíc - a zřejmě dají šanci opozici

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme