Japonsko propustilo zadržované čínské námořníky

Japonsko propustilo posádku zadržovaného čínského plavidla. Kapitán lodi, která se minulý týden střetla s čluny japonské pobřežní hlídky, ale zůstává za mřížemi. Peking kvůli incidentu varoval Tokio před zhoršením vztahů a zrušil plánované rozhovory o společné těžbě zemního plynu v oblasti sporných ostrovů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko | Foto: Emanuel Macoun

Domů se zvláštním letadlem vrací čtrnáct námořníků, kapitán čínského plavidla ale dále zůstává ve vazbě. Soud jí prodloužil až do 19.září, kdy rozhodne o jeho případném trestním stíhání.

Peking proto i nadále žádá jeho okamžité propuštění, čínské ministerstvo zahraničí si kvůli incidentu už také čtyřikrát během pěti dnů předvolalo japonského velvyslance. Zároveň odmítlo jakékoli výsledky vyšetřování vedeného japonskou stranou.

Podle Tokia však čínské plavidlo nereagovalo na varování, aby opustilo oblast kontrolovanou Japonskem a odmítlo se podřídit prohlídce. Obě země vedou o neobydlené ostrovy ve Východočínském moři spor už několik desetiletí, nárok si na ně navíc činí i Tchajwan.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme