Japonsko prožívá okamžiky hrůzy, pomoc nabízí celý svět

Katastrofální zemětřesení v Japonsku si dosud vyžádalo na 1000 obětí. Otřesy o síle 8.9 stupně Richterovy škály a následná vlna tsunami zničily celá města i vesnice na severovýchodním pobřeží. Materiální škody jsou odhadovány na desítky miliard dolarů. Japonsku proto nabízejí pomoc desítky zemí z celého světa, připraveny jsou i záchranné týmy z okolních zemí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky ničivé vlny tsunami v Japonsku

Následky ničivé vlny tsunami v Japonsku | Zdroj: Reuters

Nejhůře je zasažen severovýchod ostrova Honšú, kde mnohametrové vlny smetly celé vesnice i města ležící na pobřeží. Evakuováni také museli být obyvatelé z okolí jaderné elektrárny ve Fukušimě, kde naměřené množství radiace tisíckrát překročilo běžné normy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Japonsku mluvila v Ranním Radiožurnálu přímo z Tokia Kristýna MacDonald

„Před malou chvílí zasedal Ochranný výbor pro jadernou elektrárnu Fukušima a bylo vydáno komuniké, že počínaje měřením od 14. hodiny japonského času došlo k velkému poklesu tlaku v prvním bloku elektrárny. Měření je velmi alarmující a hrozí rozpuštění reaktoru. Japonci se tomu všemi silami snaží zabránit. Dokonce prý přijmou americkou pomoc,“ uvedl na Radiožurnálu v 7.40 ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý.

Desetimetrová vlna smetla v městě Sendai vše, co jí stálo v cestě. Zcela smetena pak byla třiadvacetitisícová obec Rikuzen Takata a podobný osud potkaly i mnohé menší osady na pobřeží. Více než osm milionů domů se ocitlo bez elektrické energie, na mnoha místech nefunguje telefonické spojení a přerušena je i letecká a pozemní doprava.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Japonsku mluvil na Radiožurnálu v 7.40 ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý

Přesný rozsah škod zatím není znám, odborníci ale mluví o desítkách miliard dolarů. Tokio už zmobilizovalo tisíce vojáků a desítky letadel i lodí, speciální jednotky pak míří k jaderné elektrárně ve Fukušimě. Dnes ráno navíc na některých místech, jako například v prefektuře Nagano, otřesy pokračovaly. Miliony lidí pak musely strávit noc mimo své domovy.

Mobilní sítě a dodávky elektřiny stále zaznamenávají výpadky a doznívají také následné otřesy, i když už nemusí být patrné. Některé mobilní telefony mají zabudované senzory, které tyto následné otřesy zaznamenávají, podle těch jich byla až stovka.

Tokio se staví na nohy

„Celá země je v šoku, ale Tokio se snaží co nejdříve postavit na nohy, aby pomohlo severu země, který je postižen nejvíce. Většina lidí nečekala, že se tsunami dostane až tak daleko do vnitrozemí. Na některých místech to bylo i deset kilometrů od pobřeží,“ říká Kristýna MacDonald, která žije v Tokiu.

„V Tokiu se život pomalu vrací do zajetých kolejí. Byl tu obnoven provoz některých linek metra i vlaků. Lidem, kteří se včera kvůli kolapsu dopravy nedostali domů, se již podařilo vrátit se ke svým rodinám,“ popisuje situaci česká velvyslankyně v Japonsku Kateřina Fialková a pokračuje:

„Během dnešního dopoledne jsme zkontaktovali všechny Čechy, které jsme měli registrované na naší ambasádě. Někteří se nám ozvali i sami. Ukazuje se, že zatím jsou všichni v pořádku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Tokiu popsala na Radiožurnálu česká velvyslankyně v Japonsku Kateřina Fialková

Podle Fialkové popraskaly zdi i na české ambasádě: „Stav ambasády jsme zkontrolovali, nejezdíme výtahy, nosíme si s sebou evakuační zavazadlo, jinak pracujeme jako obvykle.“

V pohotovosti jsou specialisté z nejbližších zemí, hlavně Jižní Koreje a Číny. Soul už zmobilizoval na 40 záchranářů a stejnou pomoc nabízí i přes napjaté vzájemné vztahy Peking. Čínští představitelé slíbili okamžitě poslat do Japonska vyprošťovací týmy, potřebné vybavení i léky.

Soustrast obětem zemětřesení už také vyjádřil čínský premiér Wen Ťia-pao. Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna už bylo zmobilizováno téměř 70 týmů z 45 států světa, které jsou připraveny odjet do postižených oblastí. K nejhůře zasaženému pobřeží už také míří ze základny na Okinawě i americká vojenská plavidla včetně dvou letadlových lodí.

Robert Mikoláš, Adéla Havránková, Kateřina Procházková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme