Japonsko pustoší další tajfun. Zabil nejméně pět lidí

Tajfun Roke dnes udeřil na východním pobřeží japonského ostrova Honšú a pokračoval k hlavnímu městu Tokiu. Silný vítr a déšť, které ho doprovází, vyhnaly z domovů už přes milion lidí. Nejméně pět lidí živel připravil o život.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkáza po tajfunu Roke v japonském městě Nagoya | Zdroj: Reuters

Podle meteorologů se teď tajfun žene rychlostí 220 km v hodině směrem k provincii Fukušima. Odborníci se proto obávají, aby se při bouři z poničené jaderné elektrárny Fukušima Dai-iči nedostala do moře radioaktivní voda. Mluvčí společnosti TEPCO, která jadernou elektrárnu vlastní, ale v japonských médiích uvedl, že tajfun by neměl nijak poškodit chladící systémy reaktorů, ani ohrozit okolí elektrárny.

Jak v Odpoledním Radiožurnálu uvedla asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková, japonská agentura Kjódó napsala, že elektrárna Fukušima je v pořádku i poté, co nedalekou oblast dokonce postihlo zemětřesení o síle 5,3 stupňů Richterovy škály.

Přehrát

00:00 / 00:00

procházková.mp3

Nejkritičtější je situace ve města Nagoya, kde bylo evakuováno přes 460 tisíc domácností a uzavřeny byly i některé továrny a podniky. Například automobilka Toyota zavřela 11 podniků, Nissan dva a Mitsubishi šest.

V některých oblastech Japonska nefunguje elektřina ani doprava, zastaveno bylo tokijské metro a některé vlaky, bylo zrušeno přes dvě stě vnitrostátních letů a uzavřeny jsou některé silnice.

Silné deště, které živel doprovázejí, mohou podle meteorologů opět způsobit ničivé povodně a sesuvy půdy. Na ostrovní stát už začátkem září udeřil tajfun Talas, který zabil 90 lidí.

Zdenka Turková, Kateřina Procházková, bre, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme