Rusko a Japonsko směřují k podepsání mírové dohody. Na Kurilách by spolu mohly vybudovat letiště

Rusko a Japonsko jsou blíž k podepsání mírové dohody. Po společném jednání v Moskvě to řekli ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe. Obě země rozděluje spor o Kurilské ostrovy. Země ani 72 od skončení druhé světové války nepodepsaly mírovou dohodu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání japonského premiéra Šinzó Abeho a ruského prezidenta Vladimíra Putina v Kremlu | Zdroj: Reuters

Zdá se, že alespoň vůle k podpisu mírové dohody existuje na obou stranách. Premiér Šinzó Abe řekl, že by ten pomyslný štafetový kolík ministerského předsedy chtěl jednou předat svému nástupci už s podepsanou mírovou dohodou.

Ruský prezident Putin k tomu dodal, že uzavření míru s Japonskem je strategickým zájmem obou zemí, ale žádná konkrétní data nepadla. Oba politici se potkávají velmi často, takže není vyloučeno, že to budou právě oni, kdo dohodu nakonec po 72 letech podepíše.

Rusko tvrdí, že nelze revidovat výsledky druhé světové války a že nebude obchodovat se svým územím. Z jeho strany je tak v současné chvíli maximem možného rozpracovaný projekt na vytvoření společné hospodářské zóny na kurilských ostrovech.

Japonci teď s sebou do Moskvy přivezli asi 80 projektů, které spočívají ve společném lovu a zpracování mořských ryb a ježků. Jsou tam také projekty pro rozvoj cestovního ruchu na jižních Kurilách, jako je rozvoj hotelů, infrastruktury, letišť a podobně. Právě letiště jsou důležitá, protože Aeroflot oznámil, že zavede přímou linku mezi Jižními Kurilami a japonským ostrovem Hokkaidó.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme