Japonsko se k energetické pomoci Severní Koreji nepřipojí

Japonsko se nebude podílet na energetické pomoci Severní Koreji. Tokio sice v rámci dohody uzavřené dnes na závěr šestistranných rozhovorů v Pekingu souhlasilo s tím, že zahájí jednání o navázání diplomatických styků s Pchjongjangem, na dodávky topného oleje ale nepřistoupí. Právě za ně přitom Severní Korea slíbila, že zastaví činnost svých nukleárních zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled na Tokio z nejvyššího poschodí (schody tam ale nemají)

Důvodem rozhodnutí Tokia je stále existující problém japonských občanů unesených severokorejskými agenty v 70. a 80. letech minulého století. Pěti z nich sice Pchjongjang už umožnil návrat do rodné vlasti, o ostatních však tvrdí, že zemřeli a odmítá podat jakékoli další informace.

Jak po skončení šestistranných rozhovorů prohlásil japonský premiér Šinzó Abe, jeho země se tak nebude podílet na energetické pomoci, dokud nebude tato otázka vyřešena. Japonsko se ale i nadále účastní nukleárních rozhovorů, jejichž další kolo má začít 19. března.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme