Japonsko se obává posilování čínského námořnictva

Peking nepřiměřeně zvyšuje aktivity v Čínském moři a Pacifiku, varuje ve své každoroční zprávě japonské ministerstvo obrany. Modernizace a stále se zvyšující investice do čínského námořnictva děsí ale i další sousedy, například Tchajwan. Čína posilování armády ale považuje za nevyhnutelné vzhledem k sílícímu vlivu ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská lidová armáda | Zdroj: Reuters

Peking investice do ozbrojených sil vysvětluje jako nutné kroky k odstrašování potenciálních rivalů. Jakoukoliv kritiku své sílící armády pak odmítá.

Tokiu dnes vzkázal, aby se raději zaměřilo na ekonomické příležitosti, které Japonsku hospodářský růst Číny nabízí.

Znepokojení nad aktivitami čínských lodí a ponorek před několika dny vyjádřil i Tchajwan, který stále Čína považuje za svůj ostrov.

Obavy posílil i pondělní projev ministra obrany Liang Gang-lie, který při oslavách vzniku Čínské lidové armády řekl, že je potřeba nadále odmítat tchajwanskou nezávislost.

Peking za posledních pět let navýšil investice do armády o 70 procent. Čínský armádní rozpočet se tak pohybuje okolo 91 miliard amerických dolarů a je druhý nejvyšší na světě.

Kateřina Procházková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme