Japonsko se omluvilo Asii za druhou světovou válku

Japonský premiér Koizumi se na úvod summitu Asie a Afriky v indonéské Jakartě omluvil za obrovské škody a utrpení způsobené Japonci v době druhé světové války. Prohlášení přichází v době, kdy mezi Tokiem a Pekingem zuří ostrá diplomatická roztržka kvůli tomu, že Japonsko údajně zlehčuje excesy svých vojáků za války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protijaponská demonstrace | Foto: ČTK/EPA

"V minulosti Japonsko během koloniální vlády a výbojnosti napáchalo ohromné škody i utrpení lidem v mnoha zemí, zejména pak asijským národům," prohlásil Koizumi. Japonsko podle něj těmto historickým faktům čelí zpříma a s pokorou.

Koizumi pronesl omluvu v projevu před stovkou nejvyšších představitelů asijských a afrických zemí včetně čínského prezidenta Hu ťin taa. Právě případné setkání Koizumiho s Hu ťin taem má být jednou z nejsledovanějších událostí summitu.

Současné vztahy s Pekingem, které jsou označované za nejhorší za posledních 30 let, japonský premiér přímo nezmínil. Agentura AP navíc poznamenává, že Koizumiho slova neznamenají žádný zlom v japonských postojích ke své válečné historii.

Podobně hovořil při 50. výročí od konce druhé světové války i tehdejší premiér Tomiiči Murajama. Agentura ale zároveň zdůraznila, že Koizumiho prohlášení přišlo ve správný čas a jeho cílem evidentně bylo zmírnit napětí mezi oběma asijskými mocnostmi.

Roztržku vyvolaly násilné protijaponské demonstrace, během nichž byly v Číně napadeny i japonské diplomatické mise. Lidi do ulic přivedla nová japonská učebnice historie, která podle nich zlehčuje činy a zvěrstva, která japonská armáda za války spáchala mimo jiné i v Číně.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme