Japonsko se znovu otřáslo, v elektrárně Fukušima vybuchl vodík

Zemětřesení o síle šest celých a dvě desetiny stupně Richterovy škály dnes ráno znovu otřáslo Japonskem. Další exploze se ozvala v jaderné elektrárně Fukušima. Exploze vodíku v hale u třetího reaktoru zranila 11 lidí, další byli ozářeni a jsou v péči lékařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský záchranář prochází troskami města Otsuchi | Foto: Reuters

Vláda i energetická společnost potvrdily, že vnitřní obálka reaktoru zůstala neporušena. Došlo ale k úniku radiace, podle vlády je nízká a postupně klesá. Přesto úřady evakuovaly zbývajících asi 600 obyvatel z dvacetikilometrového okruhu v okolí elektrárny. Problémy hlásí i další tři atomová zařízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z těžce zasaženého města Sendai informuje reportér Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová považuje situaci za opravdu vážnou.

„Vyvíjí se jako na houpačce. V jednu chvíli se už zdálo, že nastal obrat k lepšímu, teď ale máme informace o tom, že chlazení už je možné jen pomocí mořské vody, což je poslední nouzové řešení, aby se ochránilo okolí, technologie se tak zničí.“

„Podle všeho došlo k odhalení palivových článků, které nebyly dostatečně chlazeny. Poté, co se chlazení obnovilo, došlo k masivnímu vývinu vodíku, který v meziprostoru mezi vnější a vnitřní betonovou konstrukcí vybuchl,“ popsala Drábová. Situace by se už podle ní zhoršovat neměla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová na Rádiu Česko

„Japonci dva reaktory odepsali tím, že je zaplavili mořskou vodou. Dovnitř ochranných obálek ale nikdo nevidí. Je třeba co nejúčinněji chladit a udržet ochranné obálky těsné,“ řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

V Japonsku mezitím dál sčítají další oběti tragického zemětřesení a následné cunami. V nejvíc postižené prefektuře Mijagi údajně našli asi dva tisíce mrtvých těl. Dosavadní oficiální bilance přitom uvádí 15 stovek mrtvých a zhruba stejný počet pohřešovaných. Existují ale obavy, že skutečný počet obětí může jít do desítek tisíc.

Hrozí nedostatek jídla

Přeživší hledají v těžkých podmínkách desítky tisíc záchranářů a vojáků. Život v poničeném regionu komplikuje i nedostatek jídla, pitné vody a paliva. Některé oblasti zůstávají odříznuté od světa.

Japonský premiér Naoto Kan oznámil, že poprvé v historii země zvažuje nasazení záložníků. Situaci označil v televizi za nejhorší krizi od konce druhé světové války. „Proti příkořím způsobeným zemětřesením a cunami bychom měli společně povstat. Věříme, že budeme schopní ta příkoří překonat,“ uvedl premiér.

Lidé v Sendai na severu Japonska čekají ve frontě na potraviny | Foto: Reuters

Z obcí v okolí jaderné elektrárny ve Fukušimě už bylo evakuováno přes sto tisíc lidí, mezi nimi i 25letý Fukušima Naojuki.

„Bál jsem se elektrárny, měl jsem strach z toho, co může nastat. Proto jsem vzal auto a odjel. Benzín mám jen na cestu zpět. V našem domě, kde bydlím, se zřítila část zdí, silnice jsou popraskané, nebylo dobré tam zůstávat,“ svěřuje se s tím, že vůbec netuší, kdy se vrátí domů.

Lidé jsou disciplinovaní

Naproti tomu život v japonské metropoli Tokiu se pomalu vrací k normálu. Nálada je ale nervózní, protože kolem desáté hodiny otřásla městem další vlna zemětřesení. Lidé vyčkávají, co bude dál. V obchodech začíná chybět voda a základní potraviny, u čerpacích stanic benzín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká velvyslankyně v Japonsku Kateřina Fialková

Elektrárenská společnost se v oblasti Tokia údajně rozhodla šetřit proudem, což znamená, že se tamní lidé budou muset uskromnit. I na tuto situaci jsou lidé, podle české velvyslankyně v Japonsku Kateřiny Fialkové, připraveni.

„Musím říct, že Japonci jsou naprosto úžasní. Všude je klid, žádné rabování, lidé přijímají opatření s velkou pokorou a zachovávají si základní slušnost a lidskou důstojnost v míře, jakou my ani neznáme. Přerušení dodávek energie mohou být menší, protože Japonci sami začali energií šetřit a úspory jsou takové, že například dnes v Tokiu elektrická energie nemusí být přerušena."

V reakci na pohromu klesají akcie na tokijské burze, která otevřela poprvé od pátečního neštěstí. Klesaly například kurzy akcií automobilek. Oslabuje taky japonský jen. Centrální banka oznámila, že pošle na finanční trhy skoro sto padesát miliard dolarů, aby obnovila po neštěstí důvěru.

Jak můžete pomoci

Pomoc lidem v Japonsku mohou i Češi. Český červený kříž vyhlásil sbírku na pomoc obětem zemětřesení. Číslo účtu je 222826/5500, variabilní symbol 999. Na pomoc Japonsku vyhlásila sbírku také česká pobočka celosvětové organizace Armády spásy, výtěžek předá japonské pobočce Armády spásy. Občané mohou přispět zasláním DMS ARMADASPASY na číslo 87777 nebo na účet sbírky 475 335 533/0300, VS 222. Pro další možnosti pomoci, včetně online podpory, mohou navštívit www.armadaspasy.cz. ADRA otevřela možnost finanční podpory Japonsku zasláním DMS ADRA na číslo 87777

Robert Mikoláš, Igor Maňour, Alžběta Havlová, Jan Prokeš, Tomáš Pavlíček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme