Japonsko si připomíná 70. výročí svržení první jaderné bomby na město Hirošimu

Přímo v Hirošimě si tisíce lidí připomínají památku obětí tragédie z konce druhé světové války. Svět se podle některých Japonců musí zbavit jaderných zbraní, v opačném případě mu hrozí zkáza. Tvrdí to obyvatelé Hirošimy, kteří přesně před 70 lety přežili výbuch atomové bomby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko si připomíná 70. výročí svržení první jaderné bomby na město Hirošimu | Zdroj: Reuters

Někteří zároveň obviňují Spojené státy, že tuto ničivou pumu vůbec použily. Následkem bombardování totiž jen v Hirošimě zahynulo do konce roku 1945 až 166 tisíc lidí.

„Spojené státy spáchaly svržením jaderné bomby na lidi genocidu," vysvětluje Keiko Ogura, které v době výbuchu bylo osm let.

„Výbuch okamžitě zabil na 80 tisíc obyvatel, z toho jen 20 tisíc tvořili vojáci, ostatní byli civilisté. Srovnávat to s Pearl Harbourem je holý nesmysl,“ dodala.

Jako jedna z mála útok přežila bez vážnějších poranění, o to více se svěřuje s ničivými, hlavně psychickými, následky bombardování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svět se podle některých Japonců musí zbavit jaderných zbraní, v opačném případě mu hrozí zkáza

Památku obětí u Dómu atomové bomby, tedy trosek budovy navržené a postavené českým architektem Janem Letzelem, která se nacházela pouhých 150 metrů od centra výbuchu, uctívají Japonci z celé země.

Zároveň vyzývají svět k jadernému odzbrojení. Před dómem se lidé během pietní akce modlili za všechny země světa.

Japonci tím chtějí dát najevo svůj odpor vůči všem válkám. Do Hirošimy přijeli i lidé z Fukušimy, kteří připomínali, co se stalo na jaře 2011.

Japonský ministr obrany v předvečer pietní akce naznačil, že přes zemi by se mohly v budoucnu převážet cizí jaderné zbraně. Veřejnost je jednoznačně proti tomu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Hirošimě se pietní akce zúčastnil také zahraniční zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

V Hirošimě zároveň probíhá podpisová akce proti změnám článků ústavy, které by umožnily nasazení japonské armády v zahraničí.

Takovou změnu podporuje pouze 37 procent Japonců, dvě třetiny jsou proti.

Vypuštěné holubice u Dómu atomové bomby v Hirošimě během pietní akce | Foto: Reuters

Hirošima a Nagasaki | Foto: Michal Jindra

Robert Mikoláš, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme