Japonsko nemá premiéra, Abe podal demisi. Ještě ve středu by mohl parlament zvolit Suga

Japonský premiér Šinzó Abe ve středu podal demisi. Spolu s ním skončila i celá vláda, informovala agentura Kjódó. Novým premiérem by se měl ještě ve středu stát Abeho nástupce v čele Liberálnědemokratické strany (LDP) Jošihide Suga.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér Šinzó Abe ve středu podal demisi | Foto: Issei Kato | Zdroj: Reuters

Abe na konci srpna oznámil, že se kvůli zdravotnímu stavu rozhodl vzdát funkce premiéra, kterou zastával v letech 2006 až 2007 a od roku 2012 do středy.

Novým japonským premiérem by se měl stát Jošihide Suga. Vládní strana ho zvolila svým předsedou

Číst článek

„Věnoval jsem tělo i duši hospodářské obnově a diplomacii, abych chránil národní zájem Japonska každý den od okamžiku, kdy jsme se vrátili k moci,“ uvedl Abe před posledním zasedáním své vlády.

V pondělí se Abeho nástupcem v čele LDP stal dlouholetý vládní mluvčí Jošihide Suga. Ještě ve středu by jej měl parlament zvolit novým japonským premiérem. Jednasedmdesátiletý Suga slíbil, že naváže na Abeho práci. Za priority své budoucí vlády označil boj proti koronaviru a obnovu pandemií postiženého hospodářství.

Členy nové vlády budou podle Sugy „reformně orientovaní a tvrdě pracující lidé“. Podle japonských médií by si funkce mohla udržet až polovina dosavadních členů vlády, mimo jiné ministr financí Taró Aso, ministr zahraničí Tošimicu Motegi či ministryně pro olympijské hry Seiko Hašimotová.

Ministrem obrany by se mohl nově stát Abeho mladší bratr Nobuo Kiši. Mluvčím vlády, kterým byl dosud Suga, bude podle médií dosavadní ministr zdravotnictví a tvář japonského boje s koronavirem Kacunobu Kató.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme