Japonci se bouří proti státnímu pohřbu expremiéra Abeho, má být dražší než rozloučení s Alžbětou II.

Japoncům se nelíbí uspořádání státního pohřbu pro nejdéle sloužícího premiéra v dějinách země Šinzóa Abeho, kterého na začátku července zastřelil na předvolebním shromážděním atentátník v západojaponském městě Nara. Vadí jim vysoké náklady, které mají dokonce překonat výdaje na pohřeb britské královny, ale i údajná militarizace země, kterou má podle nich Abe na svědomí.

Tento článek je více než rok starý.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šinzó Abe zemřel

Nejdéle sloužící japonský premiér Šinzó Abe byl v červenci zavražděn atentátníkem na politickém mítinku | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Jedním z hlavních argumentů proti poslednímu rozloučení nejdéle sloužícího japonského premiéra je to, že státní pohřby byly v Japonsku zatím vždy vyhrazené jen tamním císařům. Abe by byl prvním voleným politikem, kterému by se dostalo takové pocty.

Dalším důvodem je podle nedávného průzkumu mezi Japonci nákladnost státního pohřbu. Výdaje se odhadují na 300 milionů korun.

Pohřeb bývalého japonského premiéra bude v úterý. Jeho tělo převezla kolona aut do Tokia

Číst článek

Především ale oponentům státního pohřbu vadí, že Abe byl sice nejdéle sloužícím, ale také jedním z nejvíc rozporuplných premiérů země. Nepopulární mezi lidmi bylo hlavně zvyšování vojenských výdajů, které označovali za nežádoucí militarizaci země.

Protesty už trvají několik dní. Lidé několikrát demonstrovali přímo v ulicích, především v Tokiu, kde svůj nesouhlas projevilo několik set až tisícovka lidí. Většinou se jedná o poklidné manifestace s protimilitaristickými transparenty. Ve středu se ale při jednom z protestů v Tokiu nedaleko sídla premiérů zapálil asi sedmdesátiletý muž.

Pohřeb by se měl konat v úterý a pozvaných je asi šest tisíc hostů z Japonska i ze zahraničí včetně zahraničních státníků, například americká viceprezidentka Kamala Harrisová, indický premiér Nárendra Módí nebo předseda Evropské rady Charles Michel. Kanadský premiér Justin Trudeau kvůli hurikánu Fiona svou účast odřekl.

Pohřeb navíc mají provázet přísná bezpečnostní opatření. Do japonského hlavního města kvůli tomu úřady povolají tisíce policistů z provincií. Součástí ceremoniálu budou mimo jiné vojenské pocty.

Zdeněk Novák, nov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme