Japonský ostrov Honšú o víkendu zasáhne supertajfun. Nejohroženější je oblast kolem Tokia

Japonský ostrov Honšú se připravuje na ničivý tajfun Hagibis. Podle úřadů jde zatím o nejsilnější bouři tohoto roku, která může mít vážné následky. Tajfun nejvíce ohrožuje centrální část ostrova, včetně Tokia a přilehlých oblastí. Kvůli bouři označované jako supertajfun bylo zrušeno několik sportovních událostí, včetně zápasů mistrovství světa v ragby. Dopravní společnosti, včetně těch leteckých, v sobotu plánují rozsáhlé rušení spojů.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonská meteorologická agentura označila devatenáctý tajfun sezony za extrémně ničivý. Obyvatelé ohrožených oblastí proto podle úřadů nemají s přípravami na bouři otálet. Základem jsou zásoby jídla, pitné vody a nabité mobilní telefony.

Ragbyový šampionát ruší kvůli tajfunu zápasy. Skotsko to může stát postup do čtvrtfinále

Číst článek

Bouři neberou na lehkou váhu ani dopravní společnosti, cestující proto o víkendu mají očekávat rozsáhlá omezení a rušení spojů, především těch leteckých. Aerolinky All Nippon Airways v sobotu zrušily většinu letů z letišť Haneda a Narita, která obsluhují Tokio, ke stejnému kroku přistoupila i letecká společnost Japan Airlines.

Linky se chystají pozastavit i provozovatelé rychlovlaků, oznámila japonská agentura Kjódó. Rychlovlaky šinkanzen mezi Tokiem a Nagojou budou v sobotu odřeknuty, spoje z Nagoje do Ósaky pak budou výrazně omezeny. Utlumena bude také běžná železniční doprava v oblasti Tokia.

Šampionát v rugby

Tajfun má ovlivňovat počasí na Honšú od pátku, plnou silou má ostrov zasáhnout v sobotu večer. Největší obavy z bouře panují v prefektuře Chiba, tam jsou totiž ještě stále patrné následky tajfunu z minulého měsíce. Mnoho domů má stále poničené střechy a přetrvávají i problémy s elektrickým vedením.

Tajfun Hagibis výrazně ovlivní i světový šampionát v rugby. Organizátoři zrušili sobotní zápasy mezi Novým Zélandem a Itálií i mezi Anglií a Francií. A v ohrožení je i nedělní utkání Japonska a Skotska. Pokud se neuskuteční, Japonsko postoupí do čtvrtfinále a Skotové vypadnou ze hry.

Kvůli blížícímu se tajfunu byl zrušen také kompletní sobotní program Velké ceny Japonska formule 1. Rozhodli o tom organizátoři spolu s Mezinárodní automobilovou federací FIA s tím, že kvalifikace se pojede až v neděli před závodem.

mach, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme