Tajfun Hagibis se přehnal přes ostrov Honšú a míří na sever. Bez proudu je 270 tisíc domácností

Tajfun Hagibis zpustošil části japonského Honšú a teď se přesouvá dál nad moře směrem k ostrovu Hokkaidó. Úřady zatím hlásí dvě oběti a desítky zraněných, deset lidí se pohřešuje. Vichřice také způsobila rozsáhlé výpadky elektřiny, bez proudu je na 270 tisíc domácností. Sedm milionů lidí bylo vyzváno, aby opustili své domovy. Bouře se bude v následujících hodinách přesouvat severně nad moře, podél ostrova Hokkaidó.

fotogalerie Tokio (Aktualizováno: 20:22 12. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpoledne (středoevropského letního času) oko tajfunu zasáhlo Tokio. Experti varovali obyvatele metropole, aby nespoléhali na falešný pocit bezpečí. Ač je město výborně připraveno na zemětřesení, je velice citlivé na záplavy. Pod úrovní hladiny moře zde totiž žije 1,5 milionu lidí.

Na Japonsko udeřil tajfun Hagibis. Oblast ostrova Honšú navíc postihlo i zemětřesení

Číst článek

Doposud jsou hlášeni dva mrtví. Ve městě Ičihara nárazy větru převrátily automobil, v němž zahynul padesátiletý muž. Další člověk pak zahynul poté, co jeho auto odnesl proud vody. Kjódó eviduje nejméně 90 zraněných.

„Čekejte liják, jaký jste ještě neviděli. Postarejte se, abyste ochránili své životy,“ vyzval Japonce mluvčí meteorologů Jasuši Kadžihara. Bouře může podle něj zasáhnout i oblasti považované dosud za bezpečné. Obyvatelé východního pobřeží se mají uchýlit do pokud možno masivních budov, nejméně do druhého poschodí.

Hlášeny jsou také sesuvy půdy, které zničily několik domů. Podrobnější informace o škodách ale zatím oznámeny nebyly. Situace se podle meteorologů uklidní v neděli, kdy se tajfun vzdálí od japonských břehů.

Garáže v Suzuce zůstaly zajištěné proti tajfunu. Jezdci F1 vyhlížejí dodatečnou kvalifikaci a nedělní závod

Číst článek

Hladiny řek stoupají, dvě řeky v okolí Tokia se vylily z břehů. Na několika místech rozbouřené moře převrátilo zakotvené jachty a některé pobřežní obce jsou zaplavené, uvedla agentura Kjódó. Závody automobilek Honda a Toyota v metropolitní oblasti zastavily provoz.

Vlaky včetně vysokorychlostních nejezdí, tokijské mezinárodní letiště Haneda bylo uzavřeno, stejně jako letiště ve městech Nagoja a Ósaka. K záchranářským operacím bylo povoláno 17 000 policistů a vojáků.

Vylidněné Tokio

Počasí v Tokiu se od sobotního rána mimořádně rychle zhoršovalo. S tím, jak vítr a déšť nabíraly na intenzitě, přibývalo v ohrožených oblastech i doporučení k evakuaci. Podle stanice NHK bylo během sobotního ráno v Tokiu a přilehlých oblastech na deset tisíc domácností bez proudu. 

Meteorologové očekávali rekordní srážky a vichr v nárazech až 220 kilometrů v hodině. Na okraji japonského hlavního města byly v sobotu ulice vylidněné, mobilní telefony hlásí stav ohrožení. V metropoli také nejezdila většina klíčových vlakových spojů, aerolinky zrušily na 1600 letů.

Mimo Tokio byla situace ještě horší, v prefektuře Šizuoka déšť způsobil záplavy, vítr strhával střechy a několik lidí utrpělo zranění. Ve všech ohrožených regionech dostaly pokyn k evakuaci dohromady skoro dva miliony lidí.

Úřady koncem týdne varovaly obyvatele, aby přípravy na tajfun nepodceňovali. Kromě dopravních a bezpečnostních omezení, zrušení společenských událostí byly přípravy patrné i v obchodech. Pečivo, trvanlivější ovoce, konzervy a instantní pokrmy z regálů  zcela zmizely. Zcela beznadějně byla ve všech obchodech v okolí už v pátek večer vyprodaná balená voda.

Marie Machytková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme