Vlna veder v Japonsku posunula rekordní teplotu na 41,1 stupně. Letos má na svědomí už 40 lidských životů

Rekordních 41,1 stupně Celsia naměřili v pondělí meteorologové v japonském městě Kumagaja. Teplota tím překonala celostátní rekord z roku 2013, kdy se rtuť teploměru vyšplhala na 41 stupňů Celsia, uvedla v pátek agentura Reuters. Vlny letních veder, které sužují Japonsko, si každoročně vyžádají několik set obětí. Pořadatelé olympijských her v Tokiu 2020 ale bez ohledu na názor expertů soudí, že mohou omezit rizika pro sportovce i diváky.

Tento článek je více než rok starý.

fotogalerie Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současná vlna veder v Japonsku má na svědomí už více než 40 lidských životů a na lékaře se kvůli zdravotním potížím obrátily tisíce lidí. Jen v neděli vyjely ambulance v Tokiu k 3125 případům, informuje list The Japan Times.

Letní vedra přijdou Česko draho. V roce 2060 budou podle ekonomů stát 800 miliard

Číst článek

Západní Japonsko se začátkem tohoto měsíce potýkalo se záplavami, při kterých zemřelo na 200 lidí. Současné vysoké teploty ale komplikují obnovu zasažených oblastí, protože ztěžují práci dobrovolníkům.

Tokio 2020

Olympijské hry už se konaly v teplejších a vlhčích městech, než je Tokio, například v Aténách 2004 nebo v Pekingu 2008. Nicméně se svými 35 až 40 stupni ve stínu a více než 80% vlhkostí má Tokio kombinaci, která může být smrtící.

V období mezi červencem a zářím končí desetitisíce lidí v nemocnici kvůli úžehu nebo úpalu a stovky jich zemřou. Olympijské hry se budou konat od 24. července do 9. srpna.

„Japonsko není první zemí, kde se budou konat olympijské hry za podmínek mimořádného vedra,“ řekl agentuře AFP viceprezident Mezinárodního olympijského výboru John Coates.

„Ve srovnání s minulými olympijskými hrami to budou hry za tvrdších podmínek, pokud jde o vedro,“ soudí profesor urbanistiky na Tokijské univerzitě Makoto Jokohari. V roce 1964 se z téhož důvodu konaly v Tokiu olympijské hry až v říjnu. Tehdy však nebyly takové techniky jako dnes, namítají pořadatelé.

Testování pítek v centru Prahy. Kde můžete zahnat žízeň v letních parnech?

Číst článek

„Sporty, které vzbuzují nejvíce znepokojení, jsou ty, které se budou odehrávat mimo stadion,“ vysvětluje hlavní ředitel plánování strategie organizátorského výboru pro olympijské hry v Tokiu Tecuo Egawa. Maraton, jachting, kanoistika a golf se budou konat za zvláštních opatření jak pro sportovce, tak pro publikum.

Tokijská radnice a pořadatelé her oznámili opatření, jako jsou zvláštní oděvy absorbující sluneční paprsky či mobilní rozprašovače podél trasy maratonu. Jinde budou trasy pokryty povrchem schopným absorbovat dešťovou vodu, která se bude při stoupající teplotě odpařovat, aby ochlazovala vzduch. I když pořadatelé předpokládají, že ve městě bude 116 kilometrů zvláštních tras, podle expertů to nestačí.

Letní vedra jsou pro Tokio velkým problémem kvůli nedostatečnému proudění vzduchu a nedostatku zeleně. Teplota v metropoli za poslední století vzrostla o tři stupně, zatímco ve světě to je v průměru 0,7 stupně Celsia.

Jedním z projektů je obnova japonské tradice nazývané učimizu, která spočívá v tom, že se kropí silnice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme