Tajfun Hagibis má 35 obětí, japonské ostrovy už opustil. Nedaleko Tokia se potopila loď

Nejméně pětatřicet mrtvých, kolem stovky zraněných a sedmnáct pohřešovaných za sebou zanechal ničivý tajfun Hagibis, který se přehnal přes největší japonský ostrov Honšú. Desetitisíce lidí jsou stále bez elektřiny a na šest milionů obyvatel v minulých dnech obdrželo evakuační výzvu. Živel už nicméně opustil japonské ostrovy.

Aktualizováno Tokio (Aktualizováno: 17:02 13. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasič obhlíží situaci v Tokiu. | Foto: Matthew Childs | Zdroj: Reuters

Japonské meteorologické agentury už před příchodem bouře upozorňovali, že půjdu zřejmě o nejsilnější živel v oblasti za posledních 10 let. Velmi vážná je situace v prefektuře Nagano, kde řeka zaplavila vozový park vlaku Šinkansen.

Tajfun Hagibis se přehnal přes ostrov Honšú a míří na sever. Bez proudu je 270 tisíc domácností

Číst článek

Premiér Šinzó Abe v neděli svolal mimořádné zasedání vlády a do postižených míst poslal ministry odpovědné za organizování pomoci. „Nasadíme všechny síly, abychom co nejdřív obnovili dodávku proudu a vody a zajistili veřejnou dopravu. Žádáme obyvatelstvo, aby se vyvarovalo oblastí se sesuvy půdy,“ citovala Abeho prohlášení televize NHK. Způsobené škody podle vládních zdrojů zatím nelze odhadnout. Úřady také zrušily nedělní zápas světového poháru v ragby mezi Namibií a Kanadou, dvě utkání byla odvolána už v sobotu.

Do postižených regionů vláda vyslala na 27 000 vojáků. Celkem pak podle premiéra Šinzóa Abeho se záchrannými operacemi pomáhá přes 110 000 policistů, hasičů, příslušníků pobřežní stráže i armády.

Obavy o Fukušimu

Obavy japonských úřadů vyvolává stav jaderné elektrárny ve Fukušimě, kterou před osmi lety těžce poškodilo zemětřesení a následná přívalová vlna cunami. Bezpečnostní systémy elektrárny podle NHK vydaly během řádění tajfunu Hagibis jedenáct signálů o úniku radioaktivní vody. Zatím nebylo zjištěno, zda unikla do oceánu.

V prefektuře Gunma zahynuli čtyři lidé v troskách domu, který smetla záplavová vlna. Ve městě Kawasaki jihozápadně od Tokia se šedesátiletý muž utopil ve vlastním bytě zaplaveném vodou. Část japonského Nagana čelí rozsáhlým záplavám. Po úderu tajfunu se protrhla hráz řeky Čikuma a rychle zaplavuje okolí. V nejvíce postižených oblastech pomáhá záchranářům armáda.

Řeka byla silně rozvodněná už během noci a v neděli ráno zaplavila rozsáhlou oblast, včetně vlakového parku šinkanzenů. Proud byl příliš silný a v hrázi vznikla několik desítek široká prasklinu a zaplavená oblast se tak neustále zvětšuje.

Většina vysokorychlostních vlaků šinkansen, jejichž provoz byl pozastaven, v neděli z Tokia vyjede podle plánu, uvedla NHK s odkazem na úřady. V provozu je podle agentury Reuters i tokijské metro.

Potopená loď

Silný tajfun Hagibis v Tokijském zálivu pravděpodobně potopil i nákladní loď. Na palubě bylo dvanáct lidí, jeden z nich neštěstí nepřežil, po sedmi dalších teď pátrají záchranáři.

Loď se plavila pod panamskou vlajkou, na palubě byla mezinárodní posádka složená z námořníků z Barmy, Číny a Vietnamu. Plavidlo vysílalo signál do sobotního večera, krátce před 22. hodinou japonského času s ním ale pobřežní hlídka ztratila kontakt. Okolnosti nehody teď vyšetřují úřady.

Živel doprovázel vítr o rychlosti 180 kilometrů v hodině, postiženou oblast zároveň zasáhlo zemětřesení o síle 5,7 stupně a silné deště, které rozvodnily řeky. Lidi z jejich zaplavených příbytků zachraňují podle agentury AP helikoptéry.

Síla tajfunu se podle meteorologů nyní snížila a Hagibis teď odpovídá kategorii takzvaných post tropických cyklónů. Jeho střed se přesunul do oceánu severovýchodně od japonského pobřeží. Podle ruské agentury TASS Hagibis v neděli ráno zasáhl jižní Kurily, kde silně prší a nárazy větru dosahují rychlosti 120 kilometrů v hodině.

Marie Machytková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme