Facka do tváře? Severokorejský přelet nad Japonskem může vzpružit premiéra Abeho

Přelet severokorejské rakety nad Japonskem ostrovní zemi vystrašil, ale jejímu premiérovi Šinzó Abemu může pomoci: jak navýšit vojenské kapacity státu, tak vzpružit jeho uvadající popularitu. Upozornil na to deník Japan Times.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Grafika japonské televize znázorňující úterní raketový test KLDR.

Grafika japonské televize znázorňující úterní raketový test KLDR. | Zdroj: Profimedia

Ke svému zatím poslednímu raketovému testu použili Severokorejci balistickou střelu středního doletu, což naznačuje možné umírnění po hrozbě úderu na americký tichomořský ostrov Guam a následné Kim Čong-unovy zpátečky – severokorejský vůdce tehdy uvedl, že místo okamžitého útoku "hodlá pošetilé a pitomé chování Amerikánů ještě chvíli pozorovat.“

RAKETA NAD JAPONSKEM

Raketu středního doletu Hwasong-12 odpálila KLDR v úterý; podle Pchjongjangu tím reagovala na společné vojenské cvičení jihokorejské a americké armády. Střela přeletěla nad Japonskem a dopadla do Tichého oceánu asi 1200 km východně od severním ostrova Hokkaidó. Severokorejský raketový test, zatím nejnovější pokus ve stupňujícím se tempu zkušebních odpalů, v noci na středu jednomyslně odsoudila Rada bezpečnosti OSN.

Cílem Pchjongjangu zůstává funkční raketa dlouhého doletu schopná nést jadernou bombu a prováděné testy zkoumají a vybrušují již vyvinutou technologii, kromě toho však mají sloužit jako demonstrace síly k obraně vládního režimu.

Zkouška bezpečnosti

A analytici oslovení Japan Times se domnívají, že úterní zkušební odpal mohl cílit také na bezpečnostní dilema, jemuž Spojené státy čelí v rámci svého strategického spojenectví s Japonskem a Jižní Koreou.

„Odpal této rakety představuje první skutečný bezpečnostní test americko-japonské aliance za Trumpovy vlády,“ míní pro Japan Times Michael Bosack, někdejší čelný představitel amerického vojenského nasazení v Japonsku.

KLDR se chlubí novými hrami pro smartphone. Sviští v nich atomové bomby a hynou ponorky nepřítele

Číst článek

„Způsob, jakým (na něj) vláda USA odpoví, vyšle jejímu japonskému protějšku důležitý vzkaz o tom, co může Japonsko v případě přímého ohrožení od Trumpova Bílého domu čekat,“ zdůrazňuje Bosack.

Bezprostřední reakcí na severokorejský test byl telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa s japonským premiérem Šinzó Abem, v němž se oba státníci "naprosto shodli na dalším zvýšení a posílení tlaku na Severní Koreu," oznámil Abe na úterní tiskové konferenci v Tokiu. 

Bosack také upozorňuje, že následný postup budou Tokio a Washington ladit v duchu aliančního koordinačního mechanismu (ACM). Ten byl ustanoven po zveřejnění nových směrnic japonské obranné politiky v roce 2015 a má Japonsku a USA umožnit rychlou a účinnou sdílenou reakci na bezpečnostní rizika.   

Žebřík pro Abeho?

Co se samotného Tokia týče, je velmi pravděpodobné, že premiér Šinzó Abe testu využije k posílení obranných kapacit Japonska, o které dlouhodobě usiluje. „Očekávám urychlení debat o protiraketové ochraně, úderech a užší (vojenské) spolupráci s Jižní Koreou a Spojenými státy,“ řekl Japan Times Abraham Denmark, za Obamovy vlády náměstek amerického ministra obrany pro východní Asii.

Šinzó Abe a Donald Trump na letošním summitu G20 v Hamburku. | Zdroj: Profimedia

Zároveň se Abemu nabízí možnost vylepšit svůj obraz v očích japonské veřejnosti. Podpora premiéra po sérii skandálů citelně poklesla a Abe, který si zakládá na svém blízkém vztahu s Donaldem Trumpem, může úterního incidentu využít ve svůj prospěch. Pohybuje se však na tenkém ledu.

„Abe se pokouší obnovit důvěru veřejnosti ve své vůdčí schopnosti. Tváří v tvář rostoucí severokorejské hrozbě potřebuje ukázat pevný postoj. Nadto je třeba, aby se mu začaly vyplácet jeho osobní investice do vztahu s prezidentem Trumpem,“ uvedla pro Japan Times Sheila Smithová, analytička Rady pro mezinárodní vztahy.

„Zhoršování napětí mezi KLDR a USA zvyšuje riziko také pro Japonsko. Jestliže má Abe japonské veřejnosti dokázat, že Washington opravdu ‚stoprocentně stojí za Japonskem‘ (citace Donalda Trumpa, pozn. red.), potřebuje silnou alianční odpověď na (úterní) raketový test,“ zdůrazňuje Smithová.  

Zchlazení nadějí

Šéf americké diplomacie Rex Tillerson v neděli vyjádřil naději, že USA a jejich spojenci plus Čína zvládnou „přivést režim v Pchjongjangu k jednacímu stolu“ – značný rozdíl oproti „ohni a zlobě“, jimiž před několika týdny hrozil prezident Trump.

Nicméně také on minulý týden ubral a nastínil opatrný optimismus. Kim Čong-un „nás začíná respektovat“, pochvaloval si na setkání s voliči v arizonském Phoenixu. „A možná, pravděpodobně ne, ale možná, z toho může vzejít něco pozitivního.“

Ale úterní noc naděje Washingtonu zchladila. „Není to vyloženě facka do tváře, ale zpochybňuje to Trumpova a Tillersonova vyjádření, že Kima zatlačili na ústup. KLDR zůstává svým jaderným a raketovým ambicím věrná,“ uzavírá exnáměstek americké obrany Denmark.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme