Japonsko uvolní na obnovu postižených oblastí biliony jenů

Japonská vláda dnes schválila výdaje na obnovu oblastí zničených březnovým zemětřesením a tsunami. Jde o čtyři biliony jenů, v přepočtu více než 800 miliard korun. Částku by měl ještě do konce měsíce schválit japonský parlament. Šéf firmy TEPCO, která provozuje jadernou elektrárnu Fukušima, Masataka Šimizu, se dnes osobně omluvil guvernérovi fukušimské prefektury. Informuje o tom televize NHK.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená jaderná elektrárna Fukušima

Poškozená jaderná elektrárna Fukušima | Zdroj: Reuters

„Šimizu se omluvil za vážnou havárii a velké škody. Guvernér prefektury Fukušima Juhej Sato řekl, že firma TEPCO by měla dostat situaci v poškozené elektrárně co nejdříve pod kontrolu,“ zaznělo v televizní stanici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo v Jokohamě informuje o finanční pomoci, kterou vláda plánuje

Sato také dodal, že fukušimská jaderná elektrárna by už nikdy neměla být uvedena do provozu.

„Vláda nehodlá vytvořit na tyto výdaje zvláštní fond, chce ale vykrojit ze stávajícího státního rozpočtu, který na letošní rok představuje zhruba sto bilionů jenů. Částka na pomoc by představovala něco kolem 4 procent.,“ vysvětluje spolupracovník ČRo v Jokohamě Milan Hubáček.

Vláda podle BBC odhaduje, že obnova může stát až 25 bilionů jenů. Největší finanční břímě však ponese hlavní „viník“ společnost TEPCO.

Peníze půjdou hlavně na ubytování

Jak informuje spolupracovník Hubáček, kolem schvalování proběhne v parlamentu velká diskuze, avšak objeví-li se nějací odpůrci, budou to spíše ti, kteří chtějí částku ještě zvednout. „Všichni totiž vědí, že trpících lidí bylo hodně, škody jsou velké a peníze jsou potřeba,“ říká.

V první fázi půjdou peníze na odstranění největších problémů, tedy sponzorování a hrazení dočasných útočišť, kde jsou rodiny shromážděny. „Lidé budou muset být nějak rozptýleni, aby mohli žít rodinným životem,“ tvrdí Milan Hubáček.

Živelní pohroma bude mít vliv i na premiéra Kana. Již před katastrofou měl pozici velmi špatnou a podle toho, jak se zachoval během ní a hlavně po ní, ukázal svoji bezradnost a u japonské společnosti si ještě pohoršil. Je kritizován podstatně více než před ní.

Šéf firmy TEPCO se guvernérovi prefektury Fukušima omluvil až po delší době, protože prefekt ho nechtěl dlouho přijmout. Nelíbilo se mu, jak TEPCO k problému přistupuje.

TEPCO už finance uvolňuje, může být však zestátněno

Současný stav postižených jaderných elektráren se ale zdá být stabilizovaný. Stavebníci se připravují na zakrytí sarkofágem. Bezprostřední nebezpečí nehrozí, informuje Hubáček.

Peníze pro postižené, které TEPCO přislíbilo, by měly být uvolňovány nyní. „Je to ovšem jen první vlna. Pokud by TEPCO mělo hradit všechny škody způsobené poněkud laxním přístupem, jako soukromá firma to nezvládne a uvažuje se, že bude zestátněna,“ říká novinář v Jokohamě.

Vláda včera zakázala vstup do dvacetikilometrového okruhu kolem elektrárny. Teď se tam pohybuje asi šedesát rodin, které zatím odmítají území opustit i přesto, že jsou si vědomi zdravotních následků.

Japonci jsou velice sžití s rodným místem a především postiženými jsou starší lidé, kteří chtějí dožít ve své oblasti za jakýchkoliv podmínek.

Naďa Bělovská, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme