Japonsko vzpomíná na oběti předloňského zemětřesení a tsunami

Japonci si dnes připomínají dva roky od ničivého zemětřesení, tsunami a nukleární katastrofy ve Fukušimě. Památku asi dvaceti tisíc mrtvých a nezvěstných uctili dnes minutou ticha. Ve třech poškozených prefekturách a hlavním městě Tokiu se budou také konat smuteční obřady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonci truchlí po obětech předloňského zemětřesení a tsunami | Zdroj: Reuters

Ve 2 hodiny a 46 minut místního času, tedy ve stejný okamžik, kdy před dvěma lety ničivé zemětřesení na severovýchodním pobřeží země začalo, Japonci uctili památku obětí této katastrofy minutou ticha.

V tu dobu se zastavily v zemi některé vlaky a metro. Práci přerušili i v poškozené jaderné elektrárně Fukušima Dai-iči. Ve třech provinciích, které zemětřesení a následná vlna tsunami poškodila, pak dnes probíhají smuteční obřady, stejně jako v hlavním městě Tokiu, kde se jich účastní japonský císař Akihito a vrcholní japonští politici, v čele s premiérem Šinzo Abem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak si Japonsko připomíná výročí předloňského zemětřesení a tsunami, mluvila na Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Japonská veřejnost si stěžuje, že dva roky po neštěstí žijí někteří lidé stále v provizorních centrech. Podle japonských médií žije v provizorních centrech stále až 30 tisíc lidí. Desítky vesnic a měst v okolí poškozené jaderné elektrárny Fukušima jsou stále neobyvatelné. Pomalu postupuje údajně i čištění radioaktivitu zamořené půdy. Jak uvádí experti, samotnou jadernou elektrárnu se podaří vyčistit za 40 až 50 let.

Současná vláda samozřejmě nerada slyší kritiku na svou adresu. Nový japonský premiér proto už slíbil, že do obnovy poškozené oblasti investuje další miliardy jenů.

O víkendu v Tokiu a dalších městech přesto protestovaly tisíce lidí proti opětovnému spuštění některých jaderných elektráren.

Většina Japonců je po předloňské zkušenosti s touto nejhorší jadernou katastrofou od Černobylu vůči jaderné energii velmi kritická. Demonstracemi a nejrůznějšími peticemi se tak snaží zabránit obnově pozastavených elektráren. Všech padesát nukleárních zařízení v Japonsku totiž po neštěstí ve Fukušimě vláda nechala prověřit, pouze dvě z nich dnes fungují. Další chce ale teď opět zprovoznit.

Grafický PROFIL k zemětřesení v Japonsku 11. března 2011 | Foto: ČTK

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme