Japonsko žádá tvrdší postoj OSN vůči severokorejskému jadernému programu

Záměr Severní Koreje provést zkoušku jaderné zbraně odsoudila řada států. Podle hlavního amerického vyjednavače pro otázky severokorejského jaderného programu Christophera Hilla Spojené státy předaly režimu Kim Čong-ila nótu vyjadřující hluboké znepokojení nad plánovanou zkouškou. Svůj názor vyjádřilo také Japonsko, které si přeje, aby Rada bezpečnosti OSN postupovala vůči Severní Koreji důrazněji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-il

Kim Čong-il | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Tokio už vyzvalo Pchjongjang, aby ustoupil od jaderného testu a raději opět zasedl k šestistranným rozhovorům o svém nukleárním programu. Rada bezpečnosti OSN sice v červenci odsoudila severokorejské raketové zkoušky, v názoru na uvalení sankcí se ale členské státy liší.

Podle Japonska by ale Rada bezpečnosti měla důrazně varovat Severní Koreu, že bude v případě provedení atomové zkoušky čelit důsledkům svého činu. Tokio už po červencových raketových zkouškách zavedlo vůči režimu Kim Čong-ila hlavně finanční sankce a i nyní je jeho stanovisko jasné.

Pchjongjang varoval před uskutečněním jaderného testu i jeho hlavní spojenec - Čína. Peking ale nesouhlasí s případnými sankcemi Rady bezpečnosti a vyzývá znesvářené strany k jednání.

Také Spojené státy vyjadřují odhodlanost nepřipustit severokorejský jaderný test. Hlavní americký vyjednavač v severokorejských záležitostech Christopher Hill ostře varoval severokorejský režim před provedením jaderné zkoušky.

"Nebudeme žít po boku Severní Koreje vybavené jadernými zbraněmi, to nemůžeme akceptovat," prohlásil Hill. KLDR si podle něj musí vybrat, buď nadějné vyhlídky do budoucnosti, anebo nukleární bombu. "Nemůže mít ale obojí," dodal americký vyjednavač a přislíbil, že USA budou rychle jednat, aby zabránily uskutečnění jaderného testu. O konkrétních krocích americké administrativy ale Christopher Hill neuvedl nic bližšího.

Záměr vyzkoušet atomovou zbraň oznámil Pchjongjang v úterý. Američtí diplomaté už severokorejským zástupcům předali zprávu vyjadřující hluboké znepokojení nad plánovanými testy. Americký velvyslanec při OSN John Bolton si v narážce na čínskou delegaci zároveň postěžoval, že "Severokorejští ochránci" v Radě bezpečnosti nechtějí podpořit společný nátlak na Kim Čong-ilův režim.

Washington opakovaně zdůrazňuje, že je připraven zasednout k jednáním se severokorejskými představiteli, ale pouze tehdy, pokud se uskuteční v rámci stagnujících šestistranných rozhovorů.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů, František Med Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme