Japonsko zasáhl tajfun, Fukušimu ale minul

Japonsko zasáhl šestý tajfun letošní sezóny. Silná tropická bouře nazvaná Ma-On s vichrem o rychlosti 200 kilometrů za hodinu s sebou přináší také vydatné srážky. Tajfun měl procházet i oblastí, kde stojí jaderná elektrárna Fukušima, kterou poškodilo zemětřesení a především tsunami. Její personál připravoval opatření, která mají ochránit citlivá zařízení. Tajfun však naštěstí elektrárnu z větší části minul.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko zasáhl šestý tajfun letošní sezóny

Japonsko zasáhl šestý tajfun letošní sezóny | Zdroj: ČTK

Oko tajfunu Japonsko opustilo a tajfun směřuje směrem do Pacifiku. Celý tajfun je ale větší než Japonsko, a proto na jeho území stále působí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tajfunu v Japonsku mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu v Japonsku Milan Hubáček

„Tajfun Japonsko ještě neopustil. Škody byly zatím napáchány v jižní a západní části země, počínaje souostrovím Okinawa, přes Kjúšú a Šikoku, kde došlo k velkým sesuvům půdy a poškození střešních konstrukcí. Škody jsou ale úměrné očekávání a síle tajfunu,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Japonsku Milan Hubáček.

I tak už se ale pohřešuje jeden člověk a nemocnice evidují přes 50 zraněných.

Tajfun přinesl silné srážky i na severovýchod Japonska, kde se nachází jaderná elektrárna Fukušima. Samotný tajfun ale elektrárnu Fukušima minul.

„Deště jsou mnohem slabší, než se očekávalo. Přesto se zaměstnanci elektrárny na tajfun připravovali, i když na poslední chvíli. Podobné situaci čelila fukušimská jaderná elektrárna již před měsícem, kdy na ni směřoval tajfun číslo 2. Jakmile tento tajfun Japonsko opustil, práce byly přerušeny. Podle mého názoru až opustí zemi i stávající tajfun, opět dojde k přerušení preventivních prací a bude se to znovu dělat provizorně až před příštím tajfunem,“ říká Hubáček.

Situaci v elektrárně se po úniku radiace již podařilo stabilizovat. Podle Hubáčka je únik radiace asi milionkrát menší, než byl v okamžiku havárie:

„Vypořádávání se s havárií má ale několik etap. Nejkrátkodobější etapa je zbavit kontaminovanou vodu radioaktivity. K tomu by mělo dojít zhruba do ledna příštího roku. Ve druhé etapě, v příštích třech až pěti letech, by mělo být vyvezeno vyhořelé jaderné palivo. Největší problém čeká pracovníky firmy Tepco, která provozuje jaderné elektrárny v severovýchodní části Japonska, s dekontaminací dna reaktorů.“

Vrchol tajfunové sezóny však Japonsko čeká teprve v srpnu a září.

Ondřej Bouda, Jan Piroch, Jan Bumba, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme