Zemětřesení na japonském ostrově Hokkaidó zabilo 30 lidí, Toyota přerušila výrobu ve většině závodů

Počet obětí čtvrtečního silného zemětřesení na japonském ostrově Hokkaidó vystoupil na 30, devět lidí se dál pohřešuje. Oznámila to v sobotu místní vláda. Dodávky elektřiny, o něž kvůli otřesům přišlo všech 5,3 milionu obyvatel severního japonského ostrova, až na výjimky už opět fungují. Automobilka Toyota Motor ale oznámila, že kvůli přerušení práce v továrně na výrobu převodovek v Tomakomai zastaví výrobu i v 16 dalších provozech. 

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení v japonské Acumě | Zdroj: Reuters

Epicentrum čtvrtečních otřesů o síle 6,7 stupně se nacházelo jihovýchodně od města Sapporo. Otřesy vycházely z hloubky asi 40 kilometrů.

Nejhorší následky mělo zemětřesení v několikatisícovém městečku Acuma, kde silnice a domy zůstaly pohřbené po masivních sesuvech půdy. Právě z Acumy pocházela naprostá většina obětí a záchranáři tam v troskách dál pátrají po pohřešovaných.

Japonský ostrov Hokkaidó zasáhlo silné zemětřesení. Osm mrtvých, desítky pohřešovaných

Číst článek

Ačkoli energetické společnosti původně počítaly s tím, že obnovit dodávky proudu na ostrově potrvá možná až týden, funguje elektřina od soboty téměř všem domácnostem. Bez dodávek jich je už jen asi 20 000.

Společnost Toyota se ale rozhodla, že v 16 z 18 svých provozů po celém Japonsku v pondělí přeruší provoz, protože továrna na automobilové díly na ostrově Hokkaidó od čtvrtka nepracuje. Jak dlouho bude odstávka v Toyotě trvat, zatím vedení firmy neupřesnilo.

Zemětřesení v Japonsku bylo už druhou živelní pohromou v rychlém sledu poté, co tajfun Jebi v první polovině tohoto týdne připravil o život nejméně 11 lidí. Zemětřesení jsou v Japonsku velmi obvyklá, jde totiž o zemi s jednou z nejvyšších seizmických aktivit na světě. Na tento ostrovní stát připadá asi pětina zemětřesení ve světě o síle šesti stupňů a větší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme