Západ Japonska zasáhlo zemětřesení. Nejméně tři lidé zemřeli, více než 200 je zraněno

Nejméně tři lidé zemřeli po zemětřesení ve městě Osaka na západě Japonska. Tamní televize NHK na svém webu píše o více než 200 zraněných. Zemětřesení o síle přes šest stupňů Richterovy škály vyvolalo požáry několika domů. Některé domácnosti zůstaly bez elektřiny.

Aktualizujeme Osaka (Aktualizováno: 6:40 18. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení v japonské Osace vyvolalo několik požárů. | Zdroj: Reuters

Podle televize NHK devítiletou dívku a staršího muže zabily padající zdi, jiného muže zasáhla knihovna. Zdravotníci stále vyhodnocují stav zraněných. Úřady mluví o několika lidech se zástavou srdce nebo plic. Tento termín se podle agentury Reuters v Japonsku používá pro mrtvé, pokud jejich smrt ještě formálně nepotvrdil lékař.

Od pohromy v japonské Fukušimě uplynulo 7 let. 70 tisíc Japonců žije dodnes v ubytovnách

Číst článek

Kvůli požáru se několik budov částečně zřítilo, napsala agentura AP, v dalších praskalo sklo, beton a vodovodní potrubí, ze kterého vytékala voda na ulici. Zatímco dodávky elektřiny do 170 tisíc domácností už se podařilo obnovit, sto tisíc domácností zůstává bez plynu. Kvůli výpadku elektřiny uvízlo nejméně 14 lidí ve výtazích.

Preventivně byl taky zastavený provoz vysokorychlostních vlaků šinkanzen, což je v podobných situacích obvyklé. Podle televize NHK to ovlivnilo tisíce cestujících.

Zasažené elektrárny

Zemětřesení zasáhlo i jaderné elektrárny, žádná z nich ale nehlásila problémy. Japonské úřady tentokrát ani nevarovaly před tsunami. Právě ta před sedmi lety způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Kvůli vyhodnocení případných škod přerušily provoz třeba továrny koncernu Toyota v Osace a v Kjótu nebo jeden závod společnosti Sharp.

Kvůli otřesům taky přestala na chvíli létat letadla ze dvou letišť v zasaženém regionu. Některé školy pak zkrátily vyučování. Japonské úřady varovaly obyvatele, aby zůstaly ve střehu kvůli případným následným otřesům, které by mohly nastat v dalších dnech. Mohly by po nich totiž následovat sesuvy půdy.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme