Japonský žhář má na svědomí nejméně 24 mrtvých, zapálil filmové studio v Kjótu

Nejméně 24 lidí zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na hasiče. Dalších 36 lidí bylo raněno, někteří jsou v kritickém stavu, uvedli dále místní hasiči. Oheň úmyslně založil v druhém poschodí třípatrové budovy jednačtyřicetiletý muž.

Kjóto (Japonsko) (Aktualizováno: 19:59 18. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr požáru filmového studia v Kjótu | Foto: Kyodo | Zdroj: Reuters

Pachatel ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Je mezi zraněnými. Byl převezen do nemocnice a ke žhářství se přiznal, napsala agentura Kjódo.

Oheň zachvátil budovu společnosti Kyoto Animation, která produkuje úspěšné televizní kreslené seriály, okolo 10.30 místního času (3.30 středoevropského letního času). Nepodařilo se ho dostat plně pod kontrolu ani po třech hodinách hašení.

Na místě zasahovalo asi 30 hasičských vozů. V době požáru se v budově nacházelo podle prvních zpráv kolem 70 lidí.

Před zveřejněním poslední bilance hasiči nalezli přes deset mrtvých na schodech z druhého poschodí směrem na střešní terasu.

Policie událost vyšetřuje jako trestný čin. „Muž vylil hořlavinu a zapálil ji,“ řekl mluvčí kjótské policie. Křičel přitom „Zdechněte!“, uvedli někteří svědci. Policisté na místě nalezli i nože. Motiv činu zatím není znám.

‚Okopírovali jste to‘

Policie podle agentury Reuters muže ještě nevyslechla. Japonská média ve svých zprávách píší, že dotyčný nebyl zaměstnancem studia, z výpovědi svědků ale vyplývá, že vůči firmě cítil z nějakého důvodu zášť.

Poté, co útočník založil ve studiu požár, vyběhl z budovy ven a zamířil k nedaleké vlakové stanici. Cestou ale upadl na zem. „Měl spálené vlasy a vypadalo to, že trpí bolestí, ale také že je naštvaný na studio Kyodo Animation a na celou společnost,“ řekla tiskové agentuře Kjódó 59letá žena žijící poblíž. „Slyšela jsem ho, jak křičí něco jako: ‚Okopírovali jste to!‘,“ dodala.

Japonský deník Asahi šimbun citoval výpověď 61letého muže ze sousedství, který předpokládaného žháře slyšel křičet: „Okradli jste mě!“

Ředitel společnosti Kyoto Animation Hideaki Hatta uvedl, že do firmy v poslední době přišlo několik výhrůžných e-mailů. „Byly adresovány naší kanceláři a prodejnímu oddělení a jejich autor žádal naši smrt,“ řekl Hatta.

Studio mělo podle filmového kritika Juičiho Maedy obrovský vliv na japonský animovaný film. „Skutečnost, že najednou zemřelo tolik lidí, bude ohromnou ránou pro japonský průmysl animovaného filmu,“ prohlásil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme