Japonsko zpřísní bezpečnostní normy pro atomové elektrárny, jádra se ale nevzdá

Atomová elektrárna ve Fukušimě bude po překonání současné krize uzavřena. Japonsko také zpřísní bezpečnostní normy pro atomové elektrárny, jaderné energetiky se ale nevzdá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technici v japonské jaderné elektrárně Fukušima

Technici v japonské jaderné elektrárně Fukušima | Zdroj: Reuters

Nejdůležitějším úkolem současnosti je ale zabránění dalšího úniku radioaktivních látek z poškozených reaktorů do okolí. V moři v blízkosti elektrárny byly naměřeny hodnoty izotopu jódu, které 3355krát překračují povolené limity.

Majitelé jaderných elektráren mají do měsíce vypracovat havarijní plány pro případ, že vlna tsunami zablokuje dodávku elektřiny. Kvůli tomu musí mít zajištěny mobilní energetické zdroje a zároveň dostatečné zásoby vody.

Jádro ale v Japonsku i nadále zůstane významným zdrojem energie, přestože reaktory ve Fukušimě 1 mají být demontovány.

Experti v této souvislosti uvádějí, že jejich likvidace může trvat třicet let a vyjde na 12 miliard dolarů. Nejprve je ale nutné stabilizovat stav v poškozených reaktorech, především zamezení úniku radiace.

Jednou ze zvažovaných možností je překrytí reaktorů speciální látkou. Nutné je také odčerpání stovek tun radioaktivní vody, která by mohla být uložena do obřích kontejnerů, a impregnace půdy v okolí jednotlivých bloků.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme