Japonský císař Akihito může odstoupit, dovolil mu to parlament

Japonský parlament schválil zákon umožňující odstoupení stárnoucího japonského císaře Akihita. Po poslancích z dolní komory, kteří speciální zákon schválili před týdnem, tento krok v pátek udělala i horní komora parlamentu. Hlasování o předloze, umožňující předání trůnu následníkovi, se zúčastnilo 235 z 242 zákonodárců a všichni návrh podpořili.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský císaře Akihito | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Zákon má umožnit první odstoupení monarchy po 200 letech. Císař Akihito loni v srpnu překvapil, když v televizním vystoupení vyjádřil obavy, že mu vysoký věk neumožní dostát povinnostem. Třiaosmdesátiletý monarcha v minulosti podstoupil operaci srdce a léčbu rakoviny prostaty.

Zákon chryzantémového trůnu. Cisař Akihito má blíž k abdikaci, Japonsko se chystá na změnu

Číst článek

Japonské právo s abdikací císaře nepočítalo, a proto politici museli sepsat zákon, který to umožní. Ten nejprve podepsal kabinet premiéra Šinzóa Abeho, načež jej musely schválit obě komory parlamentu.

Zákon se má uplatnit pouze jednorázově. K výměně na trůnu by mělo dojít během tří let od vstupu zákona v platnost. Půjde-li vše podle předpokladů, k abdikaci podle médií pravděpodobně dojde na sklonku roku 2018 a následně na trůn usedne korunní princ Naruhito.

Japonská vláda se vyhýbá kontroverzním otázkám, například může-li být do současného ryze mužského nástupnictví zahrnuta i žena.

Akihito, první japonský císař, který si nenárokoval božský původ, na trůn nastoupil v roce 1989. Je to 125. panovník dynastie, jež v zemi vycházejícího slunce vládne déle než 2600 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme